SME

Opozícia je 6000 hodín pred voľbami rozdrobená

Opoziční poslanci sa nesnažia vytvoriť pred voľbami jednotnú alternatívu k vláde Smeru. Skôr sa sústreďujú na to, aby si individuálne poistili vstup do parlamentu.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/56/5647459/5647459.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]Diagram ukazuje, ako sa od volieb 2012 presúvali poslanecké stoličky. Zachytáva len fakt, či si strana dokázala udržať kontrolu nad kreslom, ktoré získala vo voľbách. Preto nevyhnutne neukazuje presuny všetkých poslancov. Nezachytáva napríklad presun Radoslava Procházku z KDH do Siete. Procházka sa svojho mandátu vzdal a jeho parlamentné kreslo si technicky udržalo KDH.[/content]

Opoziční poslanci sa nesnažia vytvoriť pred voľbami jednotnú alternatívu k vláde Smeru. Skôr sa sústreďujú na to, aby si individuálne poistili vstup do parlamentu.

TEXT: Lucia Krbatová
Produkcia: Miro Mezei, Ondrej Podstupka

BRATISLAVA. Politické strany začnú naplno rozbiehať predvolebnú kampaň až na jeseň, opoziční poslanci však už dávnejšie špekulujú, ako prekročiť brány parlamentu aj o necelý rok. Prípadné nové témy a ponuku riešení tak zatieňuje mnoho preskupení poslancov napravo od stredu.

Pred marcovými parlamentnými voľbami sa očakávajú na straníckych kandidátkach ďalšie zmeny. Pravdepodobný je prestup členov Novy na kandidátku KDH – materskú stranu šéfa Novy Daniela Lipšica, ktorú opustil krátko po voľbách 2012.

Najviac členov od volieb opustilo klub SDKÚ. Z 11 poslancov jej zostali po necelých štyroch rokoch len dvaja a Ľudovít Kaník navyše založil v strane platformu proti predsedovi Pavlovi Frešovi.

Z najsilnejších najslabší

Kedysi najsilnejšia pravicová strana by sa podľa prieskumov do parlamentu nedostala. Preferencie SDKÚ začali klesať už pred voľbami 2012 pre korupčnú kauzu Gorila z čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu.

Spis, ktorý prenikol na verejnosť v decembri 2011, opisuje detaily rozhovorov šéfa investičnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka s politickou a ekonomikými špičkami o úplatkoch a províziách.

Strana klesla na hranicu zvoliteľnosti, predseda Dzurinda však dôvod na odchod nevidel. Po šesťpercentnom výsledku vo voľbách ho nahradil Pavol Frešo.

Dzurinda a Ivan Mikloš odišli zo strany v júni 2014, v poslaneckom klube však pôsobili naďalej. Podľa prieskumov boli obaja označovaní za najvýraznejšie tváre strany.

Pre nesúhlas s Frešovým vedením v roku 2013 odišla Lucia Žitňanská do Mosta-Híd, neskôr Miroslav Beblavý do Siete. Odišla aj Magda Vášáryová. Po Dzurindovom a Miklošovom odchode zamieril poslanec Jozef Mikuš do KDH. Na jeseň 2014 odišiel Martin Fedor do Siete a poslanecký klub zanikol. Nasledovali ho europoslanec Ivan Štefanec a Viliam Novotný, ktorý skončil v novej strane Šanca. „Strana nefunguje, predseda Pavol Frešo ju zabil,“ povedal vtedy Novotný.

Zdroj: Focus

Analytik Ján Baránek považuje za najkľúčovejší moment predzvesti pádu SDKÚ kauzu Gorila. „Potom to bolo veľa menších vecí, napríklad prezidentské voľby, kde Frešo deklaroval podporu Hrušovskému a potom zrazu prišiel s kandidátkou Ivetou Radičovou,“ vysvetľuje. Vrcholom bola podľa neho posledná voľba šéfa Najvyššieho kontrolného úradu, keď Frešo navrhol kandidáta Karola Mitríka, ktorého opozícia odmietala a za šéfa úradu ho zvolil Smer.

Presná polovica zostávajúcich poslancov SDKÚ – Kaník – sa v máji kvôli Frešovmu postupu pri voľbe šéfa NKÚ vzdal straníckych funkcií. Frešo navrhol kandidáta, ktorého Smer viackrát označil za vhodného, a nepodporil opozičného Maroša Žilinku.

Liberáli s konzervatívcami

SaS, ktorá sa označuje za liberálnu stranu, stratila dôveru bývalých koaličných partnerov, keď spôsobila pád vlády Ivety Radičovej. Nezahlasovala za posilnenie eurovalu, ktoré Radičová spojila s hlasovaním o dôvere k svojej vláde.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3S3K na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Je absolventkou Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Od roku 2013 pracovala v denníku Pravda ako redaktorka domácich udalostí. Do denníka SME nastúpila v apríli 2015. Má rada literatúru a umenie Facebook

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu