SME

Naši policajti cudzincom nerozumejú

Najhoršie sú pre cudzincov prvé dni, keď nemajú tlmočníka. Vzniknuté nezrovnalosti sa s nimi ťahajú roky.

BRATISLAVA. V rodnom Afganistane chcel Azim Farhadi prežiť celý svoj život. Vojna a Taliban ho pred 18 rokmi vyhnali do zahraničia.

Skončil na Slovensku. Dostal azyl, neskôr aj občianstvo a dnes okrem práce pre RTVS pomáha žiadateľom o azyl s prekladmi a byrokraciou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Päť minút predtým, ako som sa rozhodol utiecť z Afganistanu, som si vravel, že milujem túto krajinu, narodil som sa tu, tu chcem študovať, pracovať,“ spomína Farhadi. „Ale bol to deň, keď som musel kvôli radikálom odísť.“

Keď nesedia dátumy

Keď polícia zadrží imigrantov alebo sami prídu na stanicu a požiadajú o azyl, pošle ich do utečeneckého tábora. Zvyčajne strávia desať až pätnásť dní v karanténe, kým nemocnica nepotvrdí, že neprenášajú choroby. Pohybovať sa môžu len po tábore, von ich nepustia, hovorí Farhadi.

„Najhoršie je pre človeka prvé stretnutie s políciou, pretože tam zvyčajne nie je tlmočník,“ povedal. Policajti podľa neho často zle napíšu meno alebo dátum narodenia, ak cudzinka či cudzinec pochádzajú z krajiny, ktorá používa iný letopočet. „Aj po rokoch majú problémy, že v prvý deň oficiálne tvrdili niečo iné ako neskôr ,“ povedal.

Čo vám hrozilo?

Po dvoch týždňoch až mesiaci v karanténe prídu výsledky vyšetrení a ak človek neprenáša choroby, môže ísť aj mimo tábora.

Ďalších tri až šesť mesiacov obvykle čakajú, kým ich nepozvú na pohovor. Cudzinec tam musí dokázať, že splnil všetky podmienky, aby dostal azyl. Úrady zaujíma všetko – od článkov v novinách až po oficiálne dokumenty, ktoré by dokázali, že musel opustiť vlasť zo strachu o svoj život.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3T5H na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Od roku 2012 píše pre noviny v angličtine The Slovak Spectator. V roku 2015 sa stal redaktorom denníka SME, kde pracuje na oddelení domáceho spravodajstva. Facebook, Twitter

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu