SME

Slovenský prales: lesy umierajú nielen pri Amazonke

Rastú tu vyše storočné jelše, žijú tu chránené živočíchy a močiare tvoria unikátny biotop. Vzácny les pri Šúre však ohrozujú developeri a pasivita úradov.

[content type="img" render-type="longread-title" title="Slovenský prales: lesy umierajú nielen pri Amazonke" src="http://i.sme.sk/cdata/0/79/7953140/pOT2.JPG"][/content]

TEXT: Zuzana Uličianska, FOTO SME: Gabriel Kuchta, Viliam Vongrej

Ak sa povie prales, nemusí to hneď znamenať dažďové pralesy, ale každé lesné spoločenstvo, ktoré sa na danom mieste dokáže udržať bez pomoci človeka.

„Kedysi tu bolo ako na savane. Z vysokej trávy trčali obrovské stromy, človek už len čakal, kedy prejdú okolo žirafy,“ spomína na niekdajšiu podobu Panónskeho hája Michal Marek, správca neďalekej Biologickej stanice Šúr Prírodovedeckej fakulty UK.

Marek na stanici, ktorá slúži na výskumné i vzdelávacie účely, vyrastal, pozná v okolí pomaly každý strom.

Unikátny teplomilný dubovo-brestový pás lemuje mokradný jelšový prales, ktorý je jadrom prírodnej rezervácie Šúr. Tá leží na úpätí Malých Karpát medzi Svätým Jurom a obcou Čierna Voda, nazvanou podľa farby vody v šúrskych močarinách.

Osemstoročné duby

Riedky porast duba cerového, javora poľného či hrabu sa kedysi udržiaval aj pasením dobytka v jeho okolí. Dnešný Panónsky háj je už plný náletových drevín a zďaleka nepôsobí tak idylicky, ako vidíme na fotografiách zo začiatku storočia.

Medzi mladou drevinou sa však stále týčia aj majestátne duby s krásnou košatou korunou. Ich uzlovitý vzrast, ktorý vytvára krásne siluety, je spôsobený veľmi slabou vrstvou tamojšej úrodnej pôdy.

Ešte v roku 1902 rakúsky botanik Karl Rechinger opísal tento háj ako lúčnu pláň veľkých rozmerov: „Zarastená je riedkym trávovým porastom, na ktorom v značnej vzdialenosti od seba rastú nádherné prastaré exempláre planých hrušiek, početné duby letné, jasene a takmer stromom podobné porasty hlohu.

Všetky tieto dreviny sú v pôvodnom stave a mnohé z dubov dosahujú vek možno aj osemsto rokov.“

K tomuto vzácnemu miestu sa dostávame paradoxne popod vedenie veľmi vysokého napätia, ktoré je v národnej prírodnej rezervácii nanajvýš sporné. Na okružnej ceste okolo rezervácie stretneme niekoľkých cyklistov, ba aj dvojicu jazdcov na koni. Inak je oblasť aj v sobotu popoludní takmer prázdna.

V rokoch 1949 - 54 v tomto priestore vybudovali aj dostihovú dráhu, na ktorej sa konali druhé najväčšie dostihy v Československu po Veľkej pardubickej, bývalo tu aj kúpalisko s bazénmi.

Dnes je pohyb ľudí vymedzený len na chodníky, ktoré boli pred rokmi opatrené aj informačnými tabuľami o miestnej flóre a faune.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3TKV na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu