SME

Ficova taktika: Utečenci pomôžu Smeru, aby aj ďalej vládol sám

Ficova taktika: Utečenci pomôžu Smeru, aby aj ďalej vládol sám

Volební stratégovia Smeru neveria na koalíciu, znovu chcú vyhrať voľby a vládnuť sami. Preto si z problému utečencov urobili politickú agendu.

TEXT: Marián Leško / Trend, FOTO ARCHÍV SME: Pavol Funtál

V roku 2012 po parlamentných voľbách predseda Smeru-SD skromne vyhlasoval, že ich výsledok je neopakovateľný, lebo bol dôsledkom výnimočných okolností a iba preto mohla vzniknúť jednofarebná vláda.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Päť mesiacov pred ďalšími voľbami sa ukázalo, že volební stratégovia Smeru už tomu neveria. Znovu chcú voľby vyhrať tak, aby mohli vládnuť sami. Preto z problému utečencov a z odmietnutia spoločného postupu Európskej únie urobili politickú agendu vládnej strany.

Neklamné príznaky, že ide o hlavnú predvolebnú agendu strany, treba vidieť v tom, že premiér Robert Fico inak vystupuje pred domácim publikom ako na pôde únie.

A postupuje inak ako predstavitelia vlád, ktoré podobne ako slovenský kabinet odmietli povinné kvóty pri prerozdeľovaní utečencov medzi členskými štátmi únie.

[content type="citation"]Išlo len o reči určené pre domácu spotrebu. A o politickú predvolebnú agendu.[/content]

V Bruseli inak ako v TA3

Kto v utorok 22. septembra (krátko po tom, keď ministri vnútra EÚ kvalifikovanou väčšinou prijali rozhodnutie o prerozdelení žiadateľov o azyl) sledoval Tému dňa v televízii TA3, musel byť šokovaný, v akom nepriateľskom prostredí sa Slovenská republika v únii ocitla. Aspoň podľa premiéra.

R. Fico tvrdil, že Slovensko v únii prehlasovali silné štáty, lebo chceli, aby menšie štáty poslúchali: “Úlohou dnešného rokovania ministrov bolo väčšinou presadiť vôľu veľkých krajín proti menším... Išlo o politický symbol, aby sa ukázalo, že Európa je pevne v rukách, že ju niekto kontroluje.“

Preto domácemu publiku premiér v utorok oznámil, že “určite svoj názor zajtra vyjadrím,“ a že jeho kolegovia v Európskej rade “budú počuť naše vyjadrenia, že nemienime súhlasiť s týmito kvótami“.

Po stredajšom rokovaní rady však R. Fico priznal, že žiadna konfrontácia sa nekonala. Pokiaľ išlo o kvóty, “každý rešpektoval rozhodnutie menšiny a každý rešpektoval rozhodnutie väčšiny“.

Z čoho je zrejmé, že vyjadrenia, ktoré mali od neho počuť prezidenti a premiéri tých krajín, ktoré “presadili vôľu veľkých krajín proti menším“, na Európskej rade nezazneli.

Nezazneli ani jeho výhrady voči tomu, že “niekto“ si privlastnil právo kontrolovať Európu na úkor menších suverénnych štátov. Keby premiér svoje výhrady voči únii a jej väčšinovému hlasovaniu myslel naozaj tak, ako o nich hovoril v TA3, v Bruseli by mlčať nemohol.

Z faktu, že bol ticho, vyplýva, že išlo len o reči určené pre domácu spotrebu. A o politickú predvolebnú agendu.

Bez trvalého mechanizmu

Okrem toho, že ministri vnútra sa na stretnutí 22. septembra zaoberali prerozdelením žiadateľov o azyl, rozhodovali aj o tom, či sa vytvorí

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3VVW na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu