Bratislava 8. júna (TASR) - Žiadatelia o náhradné rodičovstvo musia absolvovať od štyroch do šiestich pohovorov v Centre poradensko-psychologických služieb pre jednotlivca, pár a rodinu (CPPS). Potrebujú tiež vyjadrenie zamestnávateľa a lekára.
Psychológ posúdi, či sú potenciálni rodičia schopní znášať náročnú psychickú záťaž. Podľa Oľgy Kostelníkovej z CPPS v Humennom sa tak predíde sklamaniu, bolesti a zlyhaniu rodičov. Úlohou CPPS je nielen posudzovať osobnostné predpoklady pre náhradné rodičovstvo a stabilitu manželského vzťahu žiadateľov. Psychológ sa venuje najmä príprave ľudí na úlohu náhradných rodičov.
Základnou pracovnou metódou v CPPS je rozhovor so psychológom, v ktorom potenciálni rodičia hovoria o svojej životnej histórii, detstve, škole, práci, záľubách a manželskom vzťahu. Na stretnutí sa dotknú aj predstáv o osvojenom dieťati a jeho výchove. Záujemcovia o náhradné rodičovstvo absolvujú tiež psychologické testy a niektoré psychologické metódy ako kreslenie či stvárnenie modelových situácií. Môžu dostať aj úlohu na doma ako všímať si deti vo svojom okolí a zamýšľať sa nad tým, čo potrebujú. Výsledkom sedení je záverečná správa, ku ktorej sa môžu záujemcovia o náhradné rodičovstvo vyjadriť.
Kostelníková varuje, že výchova cudzieho dieťa je náročnejšia ako biologické rodičovstvo. Deti z detských domovov a zle fungujúcich rodín boli týrané alebo zanedbávané, preto vyžadujú viac duševnej sily, tolerancie a lásky, niekedy dokonca osobitný prístup. Náhradná rodičovská starostlivosť preto kladie na rodiča vysoké nároky. Najohrozujúcejšou situáciou pre náhradných rodičov je podľa nej dvojité rodičovstvo - vedomie, že existujú alebo existovali biologickí rodičia dieťaťa.