Bratislava 8. júna (TASR) - V Európskom parlamente by mal pôsobiť národný tím a jednoznačne obhajovať záujmy Slovenskej republiky napriek tomu, že jeho zloženie bude ovplyvňovať politický výber občanmi pri voľbách. Povedal dnes počas televíznej debaty o budúcnosti Európskej únie a podobe jej ústavy podpredseda HZDS Sergej Kozlík.
Voľby slovenských poslancov do europarlamentu budú podľa názoru Borisa Zalu zároveň znamenať pre našich občanov "podriadenosť nielen slovenskej ústave, ale aj ústave celoeurópskej". O takejto významnej zmene je preto náležité vypísanie referenda, pretože sa staneme aj euroobčania.
Predseda zahraničného výboru NR SR Ján Figeľ spomenul, že reforma EÚ sa bude týkať aj zjednodušenia základných zmlúv prijatých od 50-tych rokov minulého storočia, väčšej transparentnosti a legitimity rozhodovacích procesov, začlenenie charty základných ľudských práv do ústavnej zmluvy a posilnenia úlohy národných parlamentov.
Podľa slov Figeľa sú Slovensku v debate o euroústave bližšie stanoviská menších krajín. Ide o obavu, že funkcia prezidenta - predsedu Európskej rady môže znamenať aj vytvorenie nové centrum moci s vlastnou administratívou. Je presvedčený, že existujúci rotačný princíp predsedajúcej krajiny sa nevyčerpal. Za dôležitejšiu otázku považuje Figeľ kreovanie Európskej komisie - európskej vlády, ktorá nemôže byť zložená z reprezentantov iba niektorých štátov. To by narušilo dôležitý princíp ich rovnosti. Európa nemôže byť superštátom, ani voľným spolkom krajín, dodal.
Európska únia prežíva podľa názoru vicepremiéra Pála Csákyho predvstupový šok z účasti desiatich nových štátov v spoločenstve. Preto je ťažké precízne definovať ako bude EÚ fungovať, jednoznačne však pôjde o kvalitatívne zmeny a šancou Slovenska je podieľať sa na nich.
Na margo zmien po vstupe SR do EÚ Figeľ uviedol, že bude potrebné ústavne zmeniť vzťahy medzi parlamentom a vládou. Ide o aspekt, že rozhodnutia únie sú prioritné a priamo aplikovateľné v členských krajinách, a teda sú nadradené národnej legislatíve. Preto sa vláda v určitých smeroch stane nadradenou zákonodarcom pri rozhodnutiach, čo na Slovensku bude platiť.