Bratislava 8. júna (TASR) - Predbežnými výsledkami poľského referenda o vstupe do Európskej únie je predsedníčka integračného výboru Národnej rady SR Monika Beňová (Smer) úprimne prekvapená a blahoželá našim severným susedom, že sa vedeli zmobilizovať a hrozbu malej účasti občanov odvrátili. Poľsko bude podľa jej slov lídrom nových členských krajín v EÚ a vzájomná spolupráca s ním bude takpovediac skôr ad hoc než systematická.
Na užšiu spoluprácu krajín V4 po vstupe do EÚ vsádza Ľubomír Lintner (ANO). Je presvedčený, že krajiny stredoeurópskeho regiónu majú veľa spoločných záujmov, a v konečnom dôsledku sa ich spolupráca aj doteraz osvedčila.
Mária Sabolová (KDH) pri hodnotení prvých odhadov úspešnosti referenda v Poľsku zdôraznila, že táto krajina bola medzi prvými o ktorej sa hovorilo, že vstúpi do únie. Poliaci majú v sebe prirodzenú dravosť na etablovanie sa v celoeurópskom priestore. To určite pomôže pri vzájomnej spolupráci aj nám, dodala.
Výsledok poľského referenda je podľa názoru Miroslava Maxona (HZDS) výzvou aj pre nás zvýšiť úsilie o čo najlepšiu prípravu na vstup do Európskej únie. Bol na pochybách, či za vstup do EÚ zahlasuje predovšetkým poľský vidiek, ktorého rozdrobené farmárstvo bude čakať v eurokonkurencii ťažká úloha.
Za pozitívny okamžik nielen pre Poliakov považuje výsledok referenda Eva Rusnáková (SDKÚ). Je prejavom, že krajiny bývalého východného bloku majú eminentný záujem podieľať sa na celoeurópskych zmenách a víziách o činnosti Európskej únie.
Na víkendovom referende o vstupe Poľska do Európskej únie sa na základe prvých odhadov výsledkov zúčastnilo 56,2 percenta oprávnených voličov, z ktorých sa za vstup vyslovilo 81,9 percenta. Proti vstupu hlasovalo 18,1 percenta voličov.
Účasť na referende bola do poslednej chvíle neistá. V sobotu sa do referendových miestností dostavilo len niečo vyše 17 percent voličov.