Čím je pozícia SMK ako politického reprezentanta občanov maďarskej menšiny v porovnaní s okolitými krajinami ojedinelá?
„Ani jedna nie je súčasťou vlády, len SMK. V Rumunsku sa však vláda opiera o tichú podporu maďarskej strany.“
SMK je už druhé volebné obdobie za sebou súčasťou vlády. Čo to znamená pre ňu i pre štát?
„SMK má významný vládny a aj koaličný potenciál. Z hľadiska Maďarov je dôležité, že už veľká časť slovenskej verejnosti vníma Maďarov prostredníctvom SMK ako normálnu súčasť slovenského politického života. Od prípadnej ústavnej zhody v menšinových otázkach potom závisí aj ďalší rozvoj maďarskej menšiny“
Možno označiť SMK za výnimočnú tým, že združuje ľudí rôznej politickej orientácie? Je to prirodzené?
„Do určitej miery áno. Keďže doteraz sa na Slovensku nevytvorila taká stranícka štruktúra, ktorá by združovala ľudí na základe ideológie a na druhej strane by efektívne zastupovala aj národnostné ciele, tak inej možnosti zatiaľ niet.“
V minulosti malo Spolužitie povesť radikálnejšej strany, pre MOS bol typický umiernený štýl. Môžu tieto dva názory v jednej strane dlhodobo existovať?
„Závisí to od toho, do akej miery chce stranícke vedenie združovať všetky prúdy maďarskej spoločnosti. Zatiaľ sa zdá, že vedenie SMK si chce tento balans zachovať.“
V SMK sa tiež v zákulisí súperí, ale len málokedy prenikne niečo na verejnosť. Prečo?
„Zánikom pôvodných strán otvorené súperenie prestalo existovať. Navyše, slovenské médiá pozorujú dianie vnútri SMK zďaleka. Málo poznajú detaily. Nemyslím si ani, že bariérou by mohol byť jazyk, pretože dostatočný počet Slovákov vie po maďarsky, treba sa len tejto téme venovať.“ (sp)