útok na SČK a jeho čelných predstaviteľov je skutočnou neospravedlniteľnou urážkou všetkých, ktorí doteraz priložili ruky k spoločnému humánnemu dielu," reaguje tak na článok šéfredaktorky týždenníka Formát Ľuby Lesnej "Priama pošta: Zneužitá zbierka" z 19. mája tohto roka. Obvinenia autorky o netransparentnom nakladaní s peniazmi vyzbieranými od decembra 1999 do roku 2002 v akcii Priama pošta boli už podľa Kručay viac ráz spochybnené. Podľa neho ide len o "honbu za senzáciou, od pravdy veľmi vzdialenou".
Ubezpečujeme vás, že Slovenský Červený kríž žiadne prostriedky zo zbierok občanov nezneužil, ako sa písalo v niektorých časopisoch, uvádza v liste Kručay a tvrdí, že SČK všetky zbierky používa len na humánne aktivity. Všetko ťaženie proti nám je nielen neodpustiteľný pokus o spochybnenie namáhavej a obetavej práce členov SČK, ale aj úsilia tisícov našich dobrovoľníkov, konštatuje prezident SČK. Kručay upozorňuje, že Červený kríž všade vo svete koná humánne, neutrálne, nestranne, nezávisle, dobrovoľne, jednotne a svetovo a "nenechá sa nikým zdiskreditovať preto, že sa to niekomu práve teraz hodí." V závere listu prezidenta národnej pobočky Červeného kríža na Slovensku a Výkonnej rady SČK, o ktorom agentúru SITA informovala hovorkyňa SČK Margita Škrabálková, ďakuje Kručay za pomoc všetkým, čo finančne prispievajú na aktivity SČK a vyzýva ich, aby zachovali svoju priazeň SČK i v budúcnosti.
Podľa informácii SČK výnosy z dvoch minuloročných kôl Priamej pošty vo výške 724 288 korún využil SČK, po odpočítaní nákladov, na kúpu dvoch resuscitačných modelov do výučbových centier SČK. Ich cena bola spolu 297 424,60 korún, zostatok - 117 926 korún, použije SČK tento rok na výučbu prvej pomoci. Medzi spôsoby, ako SČK získava peniaze, patrí okrem verejných zbierok, darov jednotlivcov a právnických osôb i priama pošta. SČK s ňou začal skúšobne v decembri 1999. Inšpiráciou bol Rakúsky ČK, ktorý desiatky rokov pripravuje priamu poštu "Nachbar in Not". V roku 2001 SČK touto formou pripravil osvetovú obdobu akcie. Tá priniesla informáciu o činnosti SČK do viac než 700 000 domácností, čo je polovica obyvateľov SR. V dvoch minuloročných akciách Priamej pošty rozoslal SČK cez agentúru listy na takmer 10 000 adries. Prvý list, ďakoval prispievateľom za podporu v roku 2001. Informoval o hlavných aktivitách SČK v roku 2002. Druhý list SČK popisoval situáciu v poskytovaní prvej pomoci a požiadal adresátov o ich podporu pri výučbe jej poskytovania. Ako tvrdí SČK, keďže nemá dostatok síl na pokrytie projektu, oslovil iný subjekt. Túto činnosť pre SČK a ďalšie mimovládne organizácie (MVO) na Slovensku, v Česku a Maďarsku vykonávala v roku 2002 SAZ Dialóg agentúra.