v. Z deviatich prítomných členov 12 -členného výboru hlasovalo za schválenie šesť, zdržali sa poslanci Stanislav Škoda (SDKÚ) a Miklós Duray (SMK), proti bola Mária Sabolová (KDH).
Výbor zároveň schválil zapracovanie pripomienok. Najdôležitejšia z nich pochádza od slovenských genetikov a namiesto prerušenia tehotenstva geneticky chybného plodu zmení tento text novely a navrhuje, aby sa interrupcia od 12. do 24. týždňa vykonávala v prípade, ak je plod postihnutý vážnou genetickou chorobou alebo vývojovou chybou. Tie musí potvrdiť lekárske konzílium, čo je sprísnením súčasného stavu. Ako pre agentúru SITA uviedla jedna z predkladateliek novely Eva Černá (ANO), podrobnosti o konzíliách a jednotlivých genetických ochoreniach ako aj vývojových chybách upravia následné vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR.
Spravodajkyňa návrhu a podpredsedníčka výboru Irena Belohorská (HZDS) upozornila, že ročne sa z genetických dôvodov vykoná len okolo sto interrupcií. Zároveň od roku 1989 až dodnes počet interrupcií celkovo klesol až o 70 percent. Ako ďalej konštatovala, existuje reálne riziko zákonného vákua, ktoré môže nastať v prípade, ak Ústavný súd SR zruší v súčasnosti platnú vyhlášku MZ SR o interrupciách z genetických dôvodov. Termín určenia genetickej choroby plodu sa podľa nej kvôli súčasnej úrovni vedeckého pokroku, na menej ako dvanásť týždňov znížiť nedá. Belohorská pripomenula, že umelé prerušenie tehotenstva nie je po prvýkrát témou rokovania parlamentu. Poslanci by podľa nej mali viac pozornosti venovať podpore mladých rodín a žien na materskej dovolenke. Belohorská je za tajné hlasovanie poslancov o novele.
Postoj svojej straníckej kolegyne podporil aj ďalší člen Výboru pre ľudské práva Vladimír Mečiar. Osobne je proti interrupciám, ale zároveň je aj proti ich zákonnému obmedzeniu. "Som za to, aby sa prijal súhrn zákonov umožňujúcich ženám slobodne sa rozhodnúť," povedal Mečiar, ktorý prípadný zákaz interrupcií prirovnal k "ceausescovským" metódam.
Jednoznačné nie návrhu novely interrupčného zákona povedala na dnešnom zasadnutí parlamentného výboru pre ľudské práva Mária Sabolová (KDH). Interrupciu geneticky chybného plodu považuje za čistenie spoločnosti. Sabolová však zároveň uznala každému právo na vlastný postoj k životu. Na tolerantný prístup k otázke upozornil aj jeden z predkladajúcich novely Jozef Heriban (ANO). Ako povedal, aj "viera dáva do popredia slobodné rozhodnutie."
es;tm;zd