Bratislava 9. júna (TASR) - Výbor Národnej rady SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien dnes na svojej 13. schôdzi odporučil poslancom parlamentu schváliť návrh zákona o umelom prerušení tehotenstva z dielne ANO.
Za pozitívne odporúčanie k predmetnému návrhu hlasovalo šesť členov výboru: predseda výboru László Nagy (SMK), podpredsedníčka výboru Irena Belohorská (HZDS), Vladimír Mečiar (HZDS), Herman Arvay (KSS), Jozef Heriban (ANO), Jaroslav Baška (Smer). Proti hlasovala Mária Sabolová (KDH), zdržali sa Stanislav Škoda (SDKÚ) a Miklós Duray (SMK).
Členovia výboru prijali k návrhu zákona aj pozmeňujúci návrh poslanca Heribana, ktorým sa spresňuje definícia o tom, kedy možno vykonať interrupciu do šiestich mesiacov. Konštatovanie o tom, že interrupciu do 24. týždňa možno vykonať, ak je vývoj plodu geneticky chybný, sa nahradí tým, že interrupciu do šiesteho mesiaca možno vykonať vtedy, ak je plod postihnutý závažnou genetickou chorobou.
Návrhom skupiny poslancov NR SR na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o umelom prerušení tehotenstva z dielne ANO, by sa mal parlament zaoberať na júnovej schôdzi. Tento návrh zosúlaďuje vykonávaciu vyhlášku s platným zákonom. V súčasnosti platná právna norma umožňuje umelo prerušiť tehotenstvo do 12. týždňa plodu. Vo vykonávacej vyhláške sa však uvádza, že umelo prerušiť tehotenstvo je možné z genetických dôvodov do 24. týždňov jeho trvania.
Podľa spravodajkyne návrhu Belohorskej existuje reálne riziko legislatívneho vákua a poslanci by nemali utekať pred zodpovednosťou. O predmetnom zákone by mali rozhodnúť v tajnom hlasovaní. V tejto súvislosti spomenula list o exkomunikácii Cirkvi pre tých, ktorí budú hlasovať za predmetný návrh, ktorý považuje za neprimeraný a nekorektný tlak na poslancov. Časový limit šesť mesiacov považuje za primeraný. Odôvodnila to tým, že niektoré genetické vady nie je možné diagnostikovať do troch mesiacov. Upozornila tiež, že počet interrupcií od roku 1989 klesol o takmer 70 percent, vek prvorodičiek sa posunul z 21. rokov na 24.
Sabolová si myslí, že návrh zákona "očisťuje spoločnosť od hendikepovaných ľudí a robí populáciu, ktorá by mala byť supernajlepšia". Je presvedčená, že možno znížiť hranicu dvanástich týždňov, pretože už vtedy možno zistiť, či je plod geneticky poškodený. Za hlavnú príčinu poklesu interrupcií považuje rozšírenie antikoncepcie, a nie zmenu spoločenskej mienky.
Podľa Jozefa Heribana sa dá genetické poškodenie plodu zistiť až po 17. týždni, keď možno odobrať plodovú vodu. V prípade, že treba kratší čas ako 24 týždňov, Aliancia nového občana je ochotná pristúpiť na skrátenie tejto lehoty. "Návrh zákona je o tolerancii k iným názorom, a nie presadzovaním interrupcií," dodal.
Mečiar v tejto súvislosti upozornil, že poslanci, ktorí hlasovali za zníženie sociálnych dávok, sú za zákaz interrupcií. Odporcovia návrhu podľa neho povyšujú cieľ eliminovať interrupcie nad právnu normu a slobodné rozhodnutie ženy v tak závažnej otázke.
Za hlavný dôvod iniciatívy označila Eva Černá snahu predísť legislatívnemu vákuu. O tom, či je plod geneticky poškodený a do akej miery, bude po 13. týždni rozhodovať lekárske konzílium. Malo by sa tak predísť k oneskoreným interrupciám v prípadoch, keď plod nie je geneticky poškodený, povedala.
ms mk bar