Bratislava 10. júna (TASR) - Návrh novely Zákona o omamných a psychotropných látkach nie je v súlade s legislatívou, ktorá platí v krajinách Európskej únie (EÚ), pretože nerieši otázku pestovania technického konope na území Slovenska. Zhodli sa na tom zástupcovia Výskumného ústavu rastlinnej výroby (VÚRV), Výskumného a šľachtiteľského ústavu (VŠÚ), občianskeho združenia Cannabia a neinvestičného fondu Prečo nie konope? na svojom dnešnom stretnutí v Piešťanoch.
Zástupca fondu Prečo nie konope? Boris Banáš dnes TASR informoval, že cieľom ich schôdzky bolo zhodnotenie navrhovanej novely a zostavenie pripomienok v rámci pripomienkového konania, ktoré trvá do 12. júna.
V spoločnom stanovisku spomínaných organizácií sa uvádza, že dotknutá právna koncepcia nerieši aproximáciu európskej legislatívy o pestovaní konope na priemyselné a výskumné účely. Podľa smerníc platných v únii sa táto rastlina rozdeľuje na psychoaktívnu a nepsychoaktívnu, a to v závislosti od množstva chemickej látky nazvanej tetrahydrocannabinol (THC), ktorú obsahuje v kvetoch. V prípade, že výskyt THC je vyšší ako dve desatiny hmotnostného percenta, ide o marihuanu, teda konope, ktoré po vyfajčení alebo perorálnej konzumácii môže u človeka vyvolať psychoaktívne účinky.
Pestovanie marihuany je vo väčšine európskych krajín zakázané, alebo je podmienené rozličnými administratívnymi povoleniami.
V opačnom prípade však ide o technické konope, ktoré nemá status omamnej rastliny a v únii sa môže voľne pestovať. Jedinou podmienkou je oznamovacia povinnosť, pričom pestovateľ musí preukázať, že používa niektorú z povolených odrôd konope.
Na Slovensku je podľa platného zákona i navrhovanej novely akákoľvek odroda konope považovaná za omamnú, a preto jej potenciálni pestovatelia musia podstúpiť rovnakú schvaľovaciu procedúru ako distributéri liečiv či prevádzkovatelia lekární. Využitie takejto rastliny pritom nie je založené na chemickej, ale výlučne prírodnej báze. Mimovládni odborníci sa v tejto súvislosti odvolávajú na normatívnu úpravu EÚ a odporúčanie i smernice Európskej komisie, ktoré zakladajú systém právnej podpory pestovania ľanu a konope na vlákno v Európe. Okrem textílií sa zo semien konope môže vyrábať jedlý olej a jej pevné steblá sa využívajú v stavebníctve či automobilovom priemysle.
Uvedené pripomienky k novele zákona dostali i zástupcovia Ministerstva zdravotníctva SR a Ministerstvo hospodárstva SR.