Bratislava 10. júna (TASR) - Komisia pre rovnosť príležitostí a postavenie žien súhlasí s návrhom tzv. antidiskriminačného zákona, ktorý zakazuje diskrimináciu na základe akéhokoľvek dôvodu.
Komisia ako poradný orgán Výboru NR SR pre ľudské práva a národnosti odporučila jeho členom, aby podporili prípadnú poslaneckú iniciatívu v prípade, že uvedenú právnu normu nepredloží vláda. V praxi to znamená, že predmetnú právnu normu by mal do NR SR predložiť jeden z členov výboru. Členka výboru Mária Sabolová (KDH) upozornila, že poslanecký návrh zo strany koaličného poslanca by bol porušením koaličnej zmluvy. Predseda komisie a člen výboru Jozef Heriban (ANO) v tejto súvislosti odmietol odpovedať, či je pripravený osvojiť si návrh antidiskriminačného zákona a predložiť ho na rokovanie parlamentu. "V čase, keď to bude potrebné, sa rozhodnem zodpovedne a slobodne," dodal.
Neprijatie jedného komplexného antidiskriminačného zákona by si podľa Jarmily Lajčákovej z Úradu vlády SR vyžiadalo zmenu asi tridsiatich zákonov. Šéf rezortu spravodlivosti Daniel Lipšic hovoril v tejto súvislosti o zmene šestnástich až sedemnástich legislatívnych noriem. Lajčáková tiež upozornila, že prijatie viacerých právnych noriem by vyvolalo veľký právny neporiadok. Schválenie tzv. antidiskriminačného zákona na Slovensku je aj dôležitým krokom pri plnení smerníc Európskej únie, povedala.
V prípade nepredloženia antidiskriminačného zákona sú členky komisie a zástupkyne ženských mimovládnych organizácií pripravené vyvinúť tlak na verejnosť. Podľa Anny Ghannamovej uvažujú o liste adresovanom verejnoprávnej Slovenskej televízii, v ktorej ju vyzvú na vytvorenie priestoru na verejnú diskusiu. "Budeme tiež vyzývať ostatné médiá, aby sa venovali viac danej téme," poznamenala. Členky komisie sú tiež pripravené zorganizovať diskusné fóra na tému diskriminácie.
Návrh tzv. antidiskriminačného zákona pripravil vicepremiér Pál Csáky po tom, čo predchádzajúci ešte v minulom volebnom období neschválila NR SR najmä kvôli zástupcom Kresťanskodemokratického hnutia. Kresťanským demokratom vtedy prekážalo, že návrh obsahuje zákaz diskriminácie aj na základe sexuálnej orientácie. Súčasný Csákyho návrh zakazuje diskrimináciu na základe akéhokoľvek dôvodu, teda pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, veku, sexuálnej orientácie či náboženstva. Rovnako sa zakazuje diskriminácia kvôli zdravotnému postihnutiu, politickému zmýšľaniu, národnému alebo sociálnemu pôvodu, príslušnosti k národnosti a etnickej skupine, majetku a rodu.