
Predseda Senátu Petr Pithart a spisovateľ Arnošt Lustig (vpravo) na akcii združenia Áno pre Európu. Lustig českému národu verí. „Nie sú to samovrahovia a určite si zvolia členstvo v únii.“ Plebiscit prirovnal k neviditeľnej občianskej vojne o mravnosť a budúcnosť. FOTO - ČTK
Nízka volebná účasť v refernde o únii by bola prehrou proeurópskej vlády. Tej sa nepáči dvojtvárny postoj ODSKampaň pred referendom o vstupe do Európskej únie bola včera v Česku na vrchole. Koncert na podporu vstupu otváral v Prahe na Václavskom námestí bývalý prezident Václav Havel, menšie akcie prebiehali na viacerých miestach. Do eurokampane sa zapojila aj záhadná osoba, ktorá v mene predesedu vlády Vladimíra Špidlu rozosielala elektronickú poštu a vyzývala, aby sa ľudia v piatok a sobotu zúčastnili na hlasovaní.
V Česku sa stále s istými obavami čaká, aká bude volebná účasť, hoci aby referendum bolo platné, nemusí sa na ňom zúčastniť nadpolovičná väčšina voličov. Nezáujem ľudí bude politickou prehrou proeurópskej vládnej koalície, ktorá najviac hovorí práve o európskej integrácii, a špekuluje sa, či by to nebol dôvod na odstúpenie vlády.
„Pri 25-percentnej účasti by sa vláda, ktorá vznikla na tom, že dovedie republiku do Európy, mala zamyslieť,“ vyhlásil prezident Václav Klaus. Zároveň zdôraznil presvedčenie, že účasť v referende bude oveľa vyššia než 25 percent. Podľa májového prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky sa chce na referende zúčastniť 77 percent Čechov a rozšírenie únie o Českú republiku podporia tri štvrtiny z nich. Referendá v okolitých krajinách ukázali, že skutočná účasť býva nižšia ako odhodlanie ľudí zúčastniť na nich sa v prieskumoch.
Vladimír Špidla povedal, že „referendum nerozhoduje o vnútropolitických záležitostiach“. Nie je jasné, či to znamená, že by kabinet neodstúpil.
Kampaň organizácií podporujúcich vstup do únie sa zameriava najmä na nerozhodnutých voličov. Koncert združenia Áno pre Európu, na ktorom po Havlovi vystúpili Jaroslav Hutka, Vladimír Mišík či Michal Prokop, ale mal veľké starosti, keď radnica ovládaná ODS zamietla konanie koncertu na Staromestskom námestí s argumentom, že hluk by vyrušoval ľudí. Práve ODS, ktorú desaťročie stelesňoval súčasný prezident Václav Klaus, kritici vyčítajú dvojznačný postoj k európskej integrácii. Strana ju oficiálne podporuje.
„Ich nejednoznačný názor je mimoriadne malomyseľným postojom pri múre,“ povedal predseda Senátu Petr Pithart.
Deň predtým prezident Václav Klaus vyzval voličov, aby sa zúčastnili na referende o Európskej únii, ale neodporučil, ako majú hlasovať. Ako jediný prezident z krajín Visegrádskej štvorky tak priamo nepodporil vstup do únie. Sklamalo to vládnu koalíciu. Minister zahraničných vecí Cyril Svoboda: „My hovoríme áno a občania by takú podporu mali mať aj od prezidenta.“
Špekuluje sa o už aj o tom, ako môže na volebnú účasť vplývať počasie. Meteorológovia predpovedajú na piatok zamračené a silné búrky, čo by mohlo mestských chalupárov zdržať v meste a priviesť ich k urnám.
Vykúpaný Zeman sa hlasovať chystá
Expremiér Miloš Zeman sa chystá na referendum medzi prvými a hlasovať bude „napriek nepresvedčivej kampani“ za členstvo v Európskej únii. Zo svojej chalupy v Novom Veselí na Českomoravskej vrchovine príde do Prahy už zajtra. Zeman odpočíva na Vysočine od minuloročných parlamentných volieb. Vymenil vraj bicykel za čln a brázdi na ňom rybník, ktorý má 50 metrov za chalupou. „Na Vysočine je výborne,“ pochvaľoval si dôchodca teplé počasie. Bol si i dvakrát zaplávať. „Je tu mimoriadne teplá voda, ešte nikdy taká teplá začiatkom júna nebola.“ (čtk)

Beata
Balogová
