Súd môže rozhodnúť, že vyhláška, ktorá povoľuje interrupcie po 12. týždni tehotenstva, ak je plod geneticky poškodený, je neústavná, lebo zákon povoľuje interrupcie len do 12. týždňa. Od okamihu rozhodnutia by takéto interrupcie už neboli povolené, aj keď genetické poškodenie plodu sa pred 12. týždňom nedá zistiť.
Problém trápi aj poslankyňu SDKÚ Evu Rusnákovú: „Nemôžeme si dovoliť hazardovať s osudom stovky ľudí, ktorí sa po rozhodnutí súdu zrazu ocitnú v situácii, keď nebude možné riešiť ich problém.“ Budú totiž musieť proviesť na svet postihnuté dieťa. Podľa Rusnákovej je jediným riešením, ak koalícia bude schopná druhý deň po rozhodnutí súdu položiť na stôl novú podobu zákona.
Poslanec SDKÚ Roman Vavrík pripúšťa, že „tento argument hovorí pre to, aby sa návrh ANO o genetických interrupciách podporil“. Niektoré veci však treba podľa neho riešiť veľmi citlivo, lebo „rozdeľujú spoločnosť“.
Zuzana Martináková z SDKÚ namieta, že súd ešte nerozhodol a už sa hovorí o tom, „čo ak rozhodne“, že vyhláška nie je v súlade s ústavou. Ak by sa súčasný stav zmenil, tvrdí: „Sme schopní pripraviť legislatívu do jedného mesiaca.“
Aj preto SDKÚ a SMK naznačili predsedovi ANO Pavlovi Ruskovi, že sú ochotné po rozhodnutí súdu situáciu riešiť. Rusko však požaduje od koaličných partnerov písomný záväzok.
Predseda SMK Béla Bugár: „Buď to funguje v koalícii, alebo nie. Písomnú dohodu máme a ANO ju veselo porušuje.“ Martináková je tiež proti písomnému záväzku.
Po rozhodnutí súdu sa dá prijať nový zákon hoci aj za jeden a pol dňa, hovorí Bugár. „Teraz sa má o jeho podobe viesť diskusia, aby sa návrh ANO domyslel a prepracoval spolu s odborníkmi.“ Bugár si myslí, že o interrupcii majú rozhodovať rodičia.
Podpredseda KDH Pavol Minárik tvrdí, že KDH by sa nezaviazalo k niečomu takému, ako je dnešný návrh novely zákona z dielne ANO. Pripustil diskusiu, podmienkou hnutia však je, aby sa výrazne sprísnili možnosti interrupcií do dvanásteho týždňa.
Autor: ANDREA HAJDÚCHOVÁIGOR STUPŇAN

Beata
Balogová
