ko aj diskusia odborníkov z oblasti zdravotníctva, práva, etiky a predstaviteľov cirkví. Myslí si to exminister zdravotníctva a gynekológ Roman Kováč, podľa ktorého majú občania o tejto téme v súčasnosti veľmi málo informácií. Ako uviedol pre agentúru SITA - to, čo sa deje v súčasnosti okolo interrupcií je "úplne zbytočný, umelo vyvolaný spor, ktorý má zakryť vážnejší politický problém". Rozhodne za oveľa užitočnejšiu by v súčasnosti pokladal diskusiu o spôsoboch zabránenia neželeným tehotenstvám a osvetu v súvislosti s antikoncepčnými metódami.
Exminister považuje umelé prerušenie tehotenstva za krajné riešenie a principiálne s ním nesúhlasí. Považuje ho za vraždu nenarodeného dieťaťa. "Pravdepodobne by som zvažoval možnosť povoliť interrupcie v prípadoch, kedy je vážne ohrozený život matky. Diskutovať sa dá aj o tom, ako postupovať pri neželaných tehotenstvách po znásilneniach," zdôraznil Kováč. V súvislosti s genetickými poruchami a vývojovými chybami dodal, že nepochybne existujú znetvorenia, ktoré sú nezlučiteľné so životom. Napríklad nemá zmysel udržiavať tehotenstvo v prípade, že dieťaťu sa nevyvíja hlavová časť. Je však potrebné stanoviť pravidlá pri určovaní poškodení nezlučiteľných so životom a vytvoriť aj ich zoznam.
Genetika nie je podľa Kováča o určovaní toho, ktorý plod je poškodený a ktorý nie. Úlohou genetikov je vedieť povedať aké riziko človeka čaká, poradiť, ako sa správať, ak má napríklad žena 80-percentný predpoklad mať postihnuté dieťa a hľadať genetické možnosti liečenia. "Po poznaní ľudského genómu sa už míľovými krokmi blížime aj k liečeniu chorôb a vrodených chýb genetickým inžinierstvom," zdôraznil. Kováč si zároveň kladie otázku, či sa chce naša spoločnosť správať k deťom ťažko poškodeným pri pôrode rovnako, ako k poškodenému plodu do 24. týždňa. Exminister zdôraznil, že on osobne vníma potrat v prípade genetických porúch a vývojových chýb "za trest smrti pre takéto deti za to, že sú poškodené".
Rozprávať o práve ženy rozhodnúť sa, či chce alebo nechce zostať tehotná, je podľa Kováča v súvislosti s interrupciami veľmi zavádzajúce. Možnosti antikoncepcie sú veľmi široké a žena má teda právo rozhodnúť o tehotenstve pred jeho začiatkom. V momente, keď je už žena gravidná, nerozhoduje o svojom tele, ale o zabití plodu. Vtedy už ide o vážny konflikt práva plodu a práva matky. Kováč zdôraznil, že používanie antikoncepcie je tiež otázkou informovanosti. Cirkev síce odmieta jednoznačne antikoncepčné metódy, ktoré majú abortívne účinky (spôsobujúce potrat), avšak ako antikoncepciu povoľuje metódu určovania plodných a neplodných dní. Kováč dodal, že k dispozícii sú aj antikoncepčné tabletky bez abortívnych účinkov a použitie prezervatívov je tiež jedným z možných spôsobov ochrany. Dôležité je nepozerať sa na tieto metódy ochrany bigotným spôsobom, zdôraznil.