Zhodli sa na tom predstavitelia samosprávy, štátnej správy, politických strán i občianskych združení na dnešnom spoločnom stretnutí v Poprade.
V diskusii o krokoch v prospech samostatného vyššieho územného celku Spiš, nechýbali ani radikálne výzvy na občiansku neposlušnosť. Ozvali sa aj hlasy za odmietnutie účasti v regionálnych voľbách. Ako však konštatoval po stretnutí predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a starosta Štrby Michal Sýkora, "sme za kultivovaný spôsob presadzovania záujmov".
Zhodne s autorom pôvodného modelu reformy verejnej správy Viktorom Nižňanským konštatovali, že politici by mali zohľadniť argumenty a rešpektovať vôľu občanov. Podľa V. Nižňanského má Spiš s vyše 350 tisíc obyvateľmi všetky predpoklady samostatného úspešného fungovania. Devízou sú Vysoké Tatry a cestovný ruch. Ak by sa Spiš presadil ako samostatný celok, v regióne zostane väčší balík finančných prostriedkov na rozvoj a kompenzáciu zvýšených životných nákladov. Šariš by bol chudobnejší, ale "preto ešte nemôžeme potopiť bohatších".
Iniciátor občianskej iniciatívy Za samostatný Spiš poslanec Ján Šimko (SOP) dodal, že ak sa ďalší traja poslanci parlamentu zo Spiša (Ľ. Andrássy - SDĽ, G. Krajči a V. Tkáč - obaja HZDS - pozn. TASR) nestotožnia s návrhom, osloví ďalších.
Podľa V. Nižňanského, pri schvaľovaní zákonov štartujúcich reformu ustúpili v parlamente odborné argumenty do úzadia. Dodal, že viac ako 60 poslancov NR SR je pripravených zahlasovať za samostatný Spiš. Treba však konať rýchlo. V opačnom prípade môže trvať aj polstoročie, kým sa vecí pohnú. "Problémy budú pretrvávať dovtedy, kým nebude územné členenie čo najviac zodpovedať predstavám občanom," konštatoval na záver V. Nižňanský.