ovať prešovskú redakciu do Košíc. Štrajková pohotovosť potrvá minimálne do nasledujúceho zasadnutia Rozhlasovej rady v Prešove. Odborári a ostatní zamestnanci NEV si zároveň zvolili štvorčlenný koordinačný výbor.
Ako agentúru SITA informoval člen koordinačného výboru Pavol Bogdan, zamestnanci týmto reagujú na najnovšie udalosti v prešovskej redakcii. V stredu tam totiž prišli technici vyslaní vedením rozhlasu, aby v súvislosti s pripravovaným sťahovaním demontovali technické zariadenia. Zamestnanci sa ich verbálne snažili presvedčiť, aby to nerobili. Podľa Bogdana, technici najprv z rozhlasu odišli, no potom sa opäť vrátili a začali technické zariadenia demontovať. Tie sú už v súčasnosti odmontované a pripravené na odvoz. Ďalší vývoj situácie závisí podľa Bogdana od rozhodnutia Rozhlasovej rady.
Vedenie SRo zdôvodňovalo svoj zámer presťahovať prešovskú redakciu NEV do Košíc úsporou finančných prostriedkov. Podľa ústredného riaditeľa SRo Jaroslava Rezníka je problém prešovskej redakcie v tom, že náklady na prevádzku jej vysielania by v tomto roku dosiahli 21,5 milióna Sk, pričom na obslužné činnosti ide až 65 percent výdavkov. Ďalším argumentom na presťahovanie je, že na budove SRo v Prešove vlani praskol obvodový plášť a oprava by stála 22 mil. korún. Proti sťahovaniu sa postavili viaceré kultúrne, cirkevné a národnostné organizácie v Prešove, ako aj mediálny výbor NR SR a súhlas s týmto krokom nevyslovila ani Rozhlasová rada.
SRo vysiela z Prešova od roku 1948, začiatkom 90. rokov minulého storočia sa niekdajšie ukrajinské štúdio SRo pretransformovalo na národnostné a etnické vysielanie. V súčasnosti vysiela v šiestich jazykoch - ukrajinskom, rusínskom, rómskom, nemeckom, poľskom a v českom.