SME

Profil HZDS, ktorého republikový snem bude v sobotu voliť vedenie strany

Bratislava 13. júna (TASR) - V sobotu sa v Púchove uskutoční republikový snem Hnutia za demokratické Slovensko - Ľudovej strany (HZDS-ĽS). Prinášame ...

Bratislava 13. júna (TASR) - V sobotu sa v Púchove uskutoční republikový snem Hnutia za demokratické Slovensko - Ľudovej strany (HZDS-ĽS). Prinášame jeho profil.

HZDS-ĽS sa deklaruje ako ľudová politická strana a momentálne je v štádiu rokovaní o vstupe do Európskej demokratickej únie.

HZDS sa začalo formovať v marci 1991 v rámci politického hnutia Verejnosti proti násiliu (VPN). Začiatkom marca 1991 vznikla na zasadnutí Slovenskej rady VPN v rámci VPN platforma s názvom VPN - Za demokratické Slovensko (VPN -ZDS).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na mimoriadnom republikovom sneme VPN sa 27. apríla 1991 spomínaná platforma oddelila ako samostatný politický subjekt používajúci názov VPN-ZDS. Na konci apríla ustanovili politické grémium HZDS, na jeho čelo zvolili Vladimíra Mečiara.

Ustanovujúci snem HZDS sa uskutočnil 22. júna 1991 v Banskej Bystrici. Za predsedu zvolili Vladimíra Mečiara, ktorý je ním dodnes. Hnutie si dalo za cieľ plniť národný a národnostný program, dotvárať slovenskú štátnosť s rešpektovaním práv národností a etnických skupín žijúcich na Slovensku, vytvoriť modernú trhovú ekonomiku a sociálny systém, ktorý by dával istoty obyvateľstvu. Za základný cieľ v medzinárodnej politike si hnutie vo svojom programe určilo zabezpečiť zapojenie Slovenska do medzinárodnej spolupráce.

SkryťVypnúť reklamu

V januári 1993 vznikol vo vnútri HZDS opozičný prúd reprezentovaný Milanom Kňažkom a Rudolfom Filkusom. Na mimoriadnom zasadnutí Republikového predstavenstva HZDS kritizovali jeho delegáti vo februári 1993 ich aktivity. Po treťom republikovom sneme HZDS v marci 1993 Milan Kňažko z hnutia vystúpil a v parlamente odvtedy pôsobil ako nezávislý kandidát. V apríli 1993 nasledovalo Kňažka ďalších osem poslancov NR SR za HZDS. Opustili poslanecký klub HZDS a vytvorili aj s Milanom Kňažkom klub nezávislých poslancov. Táto skupina sa stala základom pre vznik Aliancie demokratov SR pod Kňažkovým vedením.

HZDS zostavovalo slovenskú vládu dvakrát. Prvý raz v roku 1992, vládnu koalíciu viedol Mečiar a trvala do marca 1994. Druhýkrát bolo hnutie vo vláde v rokoch 1994-1998. Samotný Mečiar bol predsedom vlády SR aj v období po voľbách 1990 do apríla 1991, vtedy však ho do tejto funkcii nominovalo VPN.

SkryťVypnúť reklamu

HZDS a SNS ratifikovali zmluvu o koalícii, ktorú ich predsedovia podpísali 19. októbra 1993. NR SR vyslovila po vystúpení prezidenta SR Michala Kováča premiérovi Mečiarovi nedôveru (11. marca 1994). HZDS na druhý deň na republikovom predstavenstve v Spišskej Novej Vsi rozhodlo o odchode do opozície.

Vo vláde SR, ktorú prezident Kováč vymenoval 16. marca 1994 boli zastúpení aj bývalí členovia HZDS, ktorí spolu s Jozefom Moravčíkom postupne formovali Alternatívu politického realizmu a s Milanom Kňažkom Alianciu demokratov SR. Spolu sa integrovali do Demokratickej únie (Roman Kováč, Jozef Moravčík, R. Filkus), ktorú reprezentovali vo vláde v roku 1994.

V júni 1998 sa HZDS spojilo s Novou agrárnou stranou (NAS), ktorá vznikla v novembri 1997 zlúčením dvoch parlamentných politických subjektov- RSS a Hnutia poľnohospodárov SR. V júli 1998 sa HZDS spojilo so Sociálnou demokraciou so sídlom v Žiline a so Stranou podnikateľov a živnostníkov SR.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2000 HZDS iniciovalo referendum o vypísaní predčasných parlamentných volieb. Plebiscit bol nakoniec pre nízku účasť neplatný.

Na transformačnom sneme HZDS dňa 18. marca 2000 v Trnave sa hnutie pretransformovalo na politickú stranu ľudového typu s názvom HZDS-Ľudová strana.

Bývalý mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v ČR Ivan Mjartan vystúpil v októbri 1998 z HZDS a neskôr si založil nový politický subjekt.

V apríli 2002 odišiel z HZDS jeden z jeho podpredsedov Jozef Kalman, neskôr si založil nový politický subjekt Ľavicový blok (ĽB).

Po hlasovaní o konečnej podobe kandidátky na parlamentné voľby 2002 na nominačnom sneme v roku 2002 opustil v júli 2002 rady HZDS Ivan Gašparovič a založil novú stranu Hnutie za demokraciu (HZD).

SkryťVypnúť reklamu

Vo februári 2003 vystúpilo 11 poslancov HZDS z klubu poslancov NR SR za HZDS. V NR SR vznikol nový Klub nezávislých poslancov. Tvoria ho poslanci Vojtech Tkáč, Miroslav Abelovský, Jozef Brhel, Jozef Elsner, Ján Gabriel, Ján Mikolaj, Ivan Kiňo, Gustáv Krajči, Igor Pinkava, Ladislav Polka, Rudolf Žiak.

Na Republikovom predstavenstve HZDS vo februári 2003 v Žiline poverili funkciou podpredsedu HZDS pre zahraničie Viliama Vetešku, ktorý nahradil vo funkcii Rudolfa Žiaka.

Májové krajské snemy HZDS potvrdili vo funkciách svojich predsedov a navrhli ako jediného kandidáta na predsedu HZDS Vladimíra Mečiara.

Republikové predstavenstvo HZDS na zasadnutí 31. mája 2003 v Borskom Mikuláši potvrdilo, že jediným kandidátom na funkciu predsedu HZDS sa stáva, tak ako to navrhli májové krajské snemy strany, Vladimír Mečiar. Za lídra pre voľby do Európskeho parlamentu navrhlo Sergeja Kozlíka, za lídra pre budúce parlamentné voľby Viliama Vetešku a za šéfa republikovej rady, ktorá by tvorila základ tieňového kabinetu Tibora Mikuša. Republikové predstavenstvo neuzatvorilo zoznam kandidátov na podpredsedov. Zo súčasných podpredsedov sa o funkciu podpredsedu nebude uchádzať Sergej Kozlík.

SkryťVypnúť reklamu

V parlamentných voľbách 1992 získalo hnutie do SNR 37,26 % hlasov, do Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia (FZ) 33,53% % a do Snemovne národov FZ 33,85 % hlasov.

Vo voľbách do NR SR v roku 1994 získalo HZDS v koalícii s Roľníckou stranou Slovenska 34,96 % hlasov a bolo vedúcou silou pri zostavovaní vlády.

V parlamentných voľbách 1998 získalo HZDS 27 % hlasov. Umiestnilo sa síce na prvom mieste, vládu sa mu však nepodarilo zostaviť a ostalo v opozícii.

V ostatných parlamentných voľbách (v septembri 2002) získalo HZDS znova prvenstvo so ziskom hlasov 19,50 % hlasov. Podobne ako v predošlom volebnom období ostalo v opozícii.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 410
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 881
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 221
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 645
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 286
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 053
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 702
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 415
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Branislav Konrád.

Na olympiáde v Pekingu prispel k zisku bronzových medailí.


TASR
David Pastrňák oslavuje výhru titulu majstra sveta na MS v hokeji 2024.

Česko bude na šampionáte obhajovať majstrovský titul.


Sportnet, TASR
Tomáš Starosta a Michal Valjent

Sú to hráči so srdcom pre Duklu, hovorí Bližňák.


TASR
Holger Rune vo finále turnaja ATP Barcelona 2025.

Na okruhu ATP má povesť zlého chlapca. V Barcelone oslavoval prvý turnajový triumf od roku 2023.


Denisa Veselá
SkryťZatvoriť reklamu