liadalo na to, na ktorých súdoch došlo k prieťahom a aj Štrasburg uznal zodpovednosť SR," uviedol v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť. Ako pripomenul, prieťahy v konaní sú chronickým problémom slovenského súdnictva a navrhovaný model nebude mať podľa neho nijaký vplyv na ich odstránenie. "Môže to dopadnúť tak, že ľudia budú cestovať ešte ďalej ako v súčasnosti a prieťahy budú ešte výraznejšie," poznamenal.
Štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Lucia Žitňanská označila rušenie niektorých súdov a vytváranie obvodných iba za malý krok v procese optimalizácie, ktorý by mal viesť k efektivite súdnictva. Ako informovala, podľa aktuálneho návrhu, ktorý je v súčasnosti na koaličnej rade, je potrebné zrušiť dva krajské a 15 okresných súdov. K doterajším 13-tim pribudli ešte okresné súdy v Malackách a Veľkom Krtíši. V súvislosti s vytváraním obvodných súdov nepovažuje Žitňanská za potrebné dopĺňanie stavu sudcov, rezort spravodlivosti podľa nej preferuje prerozdelenie existujúceho rozloženia sudcov.
Podľa generálneho prokurátora Milana Hanzela je potrebné pri riešení problémov súdnictva urobiť razantné kroky, "len nesmieme zostať pri tom, že povieme A a nepovieme všetky ostatné písmená abecedy". V súvislosti so vstupom Slovenska do Európskej únie v budúcom roku a rekodifikáciou trestného práva považuje návrh MS SR za predčasný. Tiež je presvedčený, že navrhovaným systémom sa nedosiahnu veľké úspory.
S týmito názormi súhlasí aj poslanec NR SR za Ľudovú úniu Miroslav Abelovský, ktorý pochybuje, či materiály MS SR poslúžia cieľu, aký si rezort dal. Podľa neho pri tvorbe návrhu chýbali odborné analýzy a podklady. Kriticky sa vyjadril tiež k tomu, že pri jeho príprave sa nebrali do úvahy názory opozičných poslancov. "O zmenách by sa nemalo rozhodovať v politickej, ale odbornej a vecnej rovine," skonštatoval. Zároveň pripomenul, že nové usporiadanie súdov môže dokonca zvýšiť náklady štátu.