l by pôsobiť vo farnosti, z ktorej ona pochádza. "Takýto kňaz najlepšie pozná situáciu ženy, ktorá o interrupcii rozmýšľa," zdôraznil Banáš. Svoj návrh tiež zdôvodnil tým, že zákon je anonymný a zákonodarcovia nemôžu poznať všetkých, ktorých sa dotýka. Takýmto poradenstvom by sa tomu predišlo. "Samotné rozhodnutie, či žena pôjde alebo nepôjde na interrupciu by však zostalo na nej samej," uviedol liberálny poslanec parlamentu. U neveriacej ženy by osobu kňaza mal nahradiť podľa jeho návrhu psychológ.
O svojom návrhu chce Banáš vyvolať diskusiu v poslaneckom klube ANO, ale aj v parlamente. Takýto návrh je podľa neho ústretovým krokom ku KDH. "Na druhej strane by prijatím takejto iniciatívy ani ANO nestratilo vlastnú tvár pred voličmi," pripomenul Banáš.
Banáš sa pre takýto návrh inšpiroval tento týždeň na stretnutí krajín britského Spoločenstva národov a vybraných parlamentov Európy, ktoré sa konalo vo Veľkej Británii. V rozhovore s ománskym šejkom zistil, že miestne ženy pri rozhodovaní o interrupcii, musia osloviť miestneho duchovného - muftiho. Ten rozhodne o ich ďalšom osude. U nás by sa voľba ponechala na ženu. Poradenstvo s lekárom majú zakotvené v prípade uvažovania o umelom prerušení tehotenstva v Anglicku. Banášov návrh je tak kombináciou ománsko-anglickej legislatívy, ktorú navrhuje prispôsobiť na slovenské pomery.