om Santiago de Čile a vietnamskom Hanoji. S týmito štátmi má Slovensko dlhodobo nižšiu obchodnú výmenu a ekonomická spolupráca stagnuje. Podľa materiálu, ktorý v stredu prerokuje vláda, cieľom je racionalizácia siete našich veľvyslanectiev a zabezpečenie finančných prostriedkov na diplomatické zastúpenie v prioritných oblastiach. Zrušením úradov ušetrí ročne MZV SR len na mzdách 17,5 mil. Sk.
V Kazašskej republike by mala stáť naša ambasáda v hlavnom meste, v Astane. Kazachstan patrí medzi významných obchodných partnerov SR, dovážame najmä farebné kovy, chemikálie a bavlnu. Pre Slovensko je zaujímavý aj z hľadiska dovozu ropy a zemného plynu. Otvorenie stáleho ZÚ v Kuvajte si vyžaduje celková geopolitická situácia na Blízkom a Strednom východe. Občania z Kuvajtu majú tiež záujem o turistické cesty do SR. Každoročne slovenské kúpele navštívi okolo 4 500 Kuvajťanov.
V roku 2005 a neskôr plánuje MZV SR vybudovať zastupiteľstvá aj v Rijáde v Saudskej Arábii, v marockom Rabate a v Luxemburgu. Po vstupe do EÚ bude aktuálne aj otvorenie zastupiteľských úradov SR v Litovskej a Estónskej republike.
Slovensko má v súčasnosti 76 zastupiteľských úradov, z toho 61 veľvyslanectiev, sedem generálnych konzulátov a osem misií. V zahraničí ďalej pôsobí osem Slovenských inštitútov, Spoločenský dom v Moskve a Obchodno-technické stredisko v Moskve. V turistickej a kúpeľnej sezóne otvárajú sezónny konzulárny úrad v Kuvajte. Sieť honorárnych konzulátov SR predstavuje 102 úradov. Rezorty obrany a vnútra riadia 20 úradov pridelencov obrany a štyroch policajných pridelencov pri ZÚ.