
Včera zasadlo predsedníctvo ANO na čele s Pavlom Ruskom (vľavo). FOTO SME - PAVOL MAJER
Podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková hovorí, že väčšina „bude mať pre odmietavé stanovisko silný politický dôvod“. Podľa Martinákovej koalícia bude fungovať, aj keby bol interrupčný zákon platný. „Všetci sa zhodujeme na potrebe naplniť programové vyhlásenie vlády, čo vytvára obrovský priestor pre fungovanie koalície,“ zdôraznila.
SMK tvrdí, že jej hlasovanie bude o tom, či sa novela ANO presadí pomocou opozície. „Takáto závažná úprava je možná len so súhlasom koaličných partnerov. My nesúhlasíme s metódou ANO,“ povedal predseda klubu SMK Gyula Bárdos.
V parlamente budú poslanci za KDH hlasovať proti interrupčnej novele. „Nemusíme k tomu ani zaviazať našich poslancov,“ podotkol šéf klubu KDH Pavol Minárik. Kresťanskí demokrati sa rozhodnú o konkrétnych krokoch do 30 dní potom, čo vyjde novela interrupčného zákona v Zbierke zákonov.
Koalícia minulý týždeň vyzvala ANO, aby počkala na rozhodnutie Ústavného súdu.
Vládni partneri vyčítajú liberálom, že svoj návrh presadzujú s opozíciou. „Nespojili sme sa s opozíciou, opozícia sa k nám pridala. Pod návrhom zákona nie je jediný podpis opozičného poslanca,“ bránil sa Rusko. Liberáli sú podľa neho „striktne za to, aby sloboda nebola obmedzovaná ani politikmi, ani zákonmi, ani cirkvou“.
Poslankyňa ANO Eva Černá včera informovala o petičnej akcii na podporu prijatia interrupčnej novely. V ústredí ANO už majú po desiatich dňoch akcie zhromaždených okolo 72-tisíc podpisov. Údaj však nie je kompletný, pretože podpisy zbierajú aj organizácie tretieho sektora.
Ústavný súd má na jeseň rozhodnúť, či vyhláška umožňujúca interrupcie z genetických dôvodov je ústavná. Hrozí totiž, že po rozhodnutí súdu ich nebude možné vykonávať. ANO preto navrhla, aby sa genetické interrupcie upravili zákonom.
Šéf ústavnoprávneho výboru parlamentu Ján Drgonec doplnil, že skutočným zámerom podania na Ústavný súd je docieliť zákaz interrupcií bez výnimky.
(ts, sp)