est u zamestnávateľa sa podarilo vytvoriť 11 815 pracovných príležitostí, čo je o 6628 viac ako v roku 2001. Viac ako 9000 pracovných miest sa vytvorilo prostredníctvom samozamestnávania. Celkovo vytvoril Národný úrad práce (NÚP) vlani 72 280 nových pracovných miest, čo je o 9 996 miest viac ako v roku 2001.
V uplynulom roku sa zvýšilo aj podporovanie dohodnutých pracovných miest pre absolventov školy alebo mladistvých, dohodnutých osobitných pracovných miest a dohodnutých pracovných miest na dobu určitú. Financovaním 8371 týchto pracovných miest tak boli podľa generálneho riaditeľa NÚP Jaroslava Šumného vytvárané aj pracovné príležitosti pre skupiny evidovaných nezamestnaných, ktorí majú ťažšie uplatnenie na trhu práce. Ako skonštatoval na dnešnej tlačovej besede, zamestnávatelia však majú malý záujem o absolventov škôl, o čom svedčí iba 410 vytvorených pracovných miest.
Občanov so zmenenou pracovnou schopnosťou (ZPS) a s ťažším zdravotným postihnutím podporovali najmä prostredníctvom vytvárania a udržiavania pracovných miest v chránených dielňach a chránených pracoviskách. Vlani sa podarilo vytvoriť 2117 nových chránených pracovných miest, na ktoré umiestnili 2019 občanov so ZPS a 98 ťažko zdravotne postihnutých občanov. Okrem príspevkov na vytváranie pracovných miest poskytol NÚP na úhradu prevádzkových nákladov v chránených dielňach a chránených pracoviskách 76 786 140 korún. Takto podporil 2687 chránených pracovísk. Takmer 3000 ľudí so zmenenou pracovnou schopnosťou či ťažším zdravotným postihnutím sa zaradilo aj do otvoreného pracovného trhu, najviac v Košickom a najmenej v v Bratislavskom kraji.