Banská Bystrica 25. augusta (TASR) - Sté výročie svojho založenia si tento rok pripomína banskobystrická nemocnica. Zo 125 posteľovej Mestskej nemocnice slúžiacej od roku 1901 pre celú Zvolenskú župu, sa postupne stalo jedno z najväčších zdravotníckych zariadení na Slovensku, ktoré dnes nesie meno amerického prezidenta F. D. Roosevelta. Vedenie nemocnice pri príležitosti jej storočnice pripravilo na 21. septembra slávnostný seminár, ktorého súčasťou bude i prezentácia publikácie 100 rokov Nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.
Nemocnicu za mestom na kopci Bánoš postavili z iniciatívy hlavného mestského lekára Ľudovíta Rajčiča, ktorý sa stal aj jej prvým riaditeľom. Od roku 1901 pôsobila ako monoprimariátne zariadenie, teda len s jedným oddelením, ktorého lôžka boli vyhradené pre interné choroby, chirurgiu, pôrodnicu, duševne chorých, infekčné choroby a pre chorých na syfilis. Nemocnica sa v tomto období volala Všeobecná nemocnica slobodného kráľovského mesta Banská Bystrica, neskôr bola známa ako Štátna oblastná nemocnica. V roku 1945 sa monoprimariátne zariadenia rozdelilo na chirurgicko-pôrodnícke a interné oddelenie a rozšírilo sa o 50 infekčných lôžok.
O dva roky neskôr dostalo názov Nemocnica F. D. Roosevelta a to z vďaky Eleanor Rooseveltovej, manželke bývalého prezidenta USA, za jej pomoc pri obnove nemocnice po vojne. Politické zmeny v bývalej Československej republike však zapríčinili, že toto meno museli v roku 1954 zrušiť, pričom opätovne sa k nemu vrátili až v roku 1991. Banskobystrická nemocnica prešla za obdobie existencie mnohými zmenami. Podoba vo forme komplexu niekoľkých stavieb je výsledkom viac ako 20-ročnej výstavby začatej v roku 1968. V súčasnosti je krajskou nemocnicou poskytujúcou zdravotnú starostlivosť pre takmer 700 tisíc obyvateľov Banskobystrického kraja.
*jm som