
Predsedovia KDH a SMK Pavol Hrušovský (vľavo) a Béla Bugár (v strede) včera tajomne naznačovali, že niekto chce koalíciu rozbiť. Pavol Rusko (vpravo) rozhodne odmietol, že by to mal byť on. FOTO SME – PAVOL MAJER
BRATISLAVA – Návrh na odloženie rokovania o interrupčnej novele až do rozhodnutia Ústavného súdu predniesol včera v snemovni poslanec SDKÚ Milan Hort. Keďže ANO novelu nestiahla, konzervatívna časť koalície sa ju takto pokúsila aspoň načas odložiť.
ANO uznesenie neuspokojovalo a s opozíciou hlasovala proti nemu. Ešte v pondelok ANO žiadala koalíciu o písomný záväzok, že sa bude interrupciami zaoberať po rozhodnutí súdu tak, aby sa zachovala slobodná voľba ženy. Hort však tvrdí, že žiadosť ANO je vydieraním.
Premiér Dzurinda pred začiatkom schôdze povedal, že s opozíciou nemieni rokovať, lebo návrh na vypustenie interrupcií z programu nie je otázkou štátneho významu. Myslel si, že ak ide opozícii o vec, môže takýto zámer podporiť.
Šéf Smeru Robert Fico na otázku, či je Smer proti, lebo chce poškodiť koalíciu, odvetil: „Čo to má spoločné s tým, či chceme zle koalícii! Je tu návrh zákona a zahlasujeme zaň, lebo ho považujeme za vecne správny.“
Poslanec Miroslav Abelovský z Tkáčovej Ľudovej únie bol však priamy: „Sme opozičná strana. Záleží na tom, aby sa koalícia oslabila, a to aj vtedy, keby mala padnúť vláda. To je náš strategický záujem.“ Predpokladá, že v parlamente odznie návrh na tajné hlasovanie o zákone. „Aby nemohli byť invektívy o exkomunikácii z cirkvi a o odopretí prijímania cirkevných sviatostí.“
Najrozporuplnejšie hlasovalo o Hortovom návrhu HZDS. Väčšina poslancov sa zdržala, rokovanie o interrupciách a tým aj pokračovanie sporov v koalícii podporili poslanci Mečiar, Podracká, Blajsko, Džupa, Maxon.
Konzervatívnu časť koalície podporili poslanci Rehák a Karlín.
IGOR STUPŇAN
Kto podpíše interrupčný zákon?
Traja najvyšší ústavní činitelia sa včera vyhýbali otázke, či by interrupčný zákon podpísali. Ústava totiž nerieši situáciu, že by sa pod zákon nepodpísal ani prezident, ani predseda parlamentu a ani premiér.
Ústavný právnik Ladislav Orosz hovorí, že Hrušovský a Dzurinda zákon musia podpísať, v krajnom prípade to môže za nich urobiť poverený podpredseda parlamentu alebo podpredseda vlády. „Oni nemôžu zastaviť legislatívny proces, nemajú právo veta ako prezident,“ myslí si Orosz.
Teoreticky by mohla nastať situácia, že by sa pod zákon vo vláde i v parlamente podpisovali členovia ANO – podpredseda parlamentu Pavol Rusko či vicepremiér Robert Nemcsics.
Pavol Hrušovský nechcel hovoriť „čo bude“ po prijatí novely. Prezident podotkol: „Najprv budú oni podpisovať. Ja budem ten posledný.“ On zákon podpísať nemusí a môže ho vrátiť do parlamentu. Argument mu poskytla koalícia, keď trvá najskôr na verdikte Ústavného súdu. (sp)