Modrý Kameň/Lešť 25. augusta (TASR) - Slzy ľútosti a slová dojatia nechýbali na dnešnom stretnutí rodákov, rodinných príslušníkov a priateľov pred 50 rokmi vysťahovanej obce Lešť, ktorej územie je dnes súčasťou vojenského výcvikového priestoru (VVP). Na neďalekom hrade v Modrom Kameni sa ich zišlo z celého Slovenska približne 400, pričom takmer 200 z nich boli pôvodní obyvatelia Lešti.
Súčasťou podujatia organizovaného Aktívom pamäti obce Lešť bolo i sprístupnenie trvalej expozície vysídlencov v priestoroch hradu. Pamätnú izbu zostavili pracovníci Múzea bábkarských kultúr a hračiek v Modrom Kameni. Nielen ešte žijúci obyvatelia Lešti, či ich potomkovia a priatelia, ale aj ďalší záujemcovia sa prostredníctvom expozície môžu oboznámiť s históriou už zaniknutej obce. Nájdu tam fotografie, dokumenty ale aj kameň z bývalého leštianskeho kostola.
Účastníci stretnutia navštívili so súhlasom predstaviteľov Armády SR aj vojenský priestor Lešť. Podľa vyjadrenia veliteľa VVP Mariána Martinského sa armáda rozhodla v pravidelných päťročných intervaloch povoliť bývalým občanom obce zorganizovať spoločné stretnutia. Dodal, že násilné vysťahovanie obcí kvôli vzniku vojenského priestoru nie je vo svete ničím výnimočným, keď k podobnému kroku pristúpili i v takých štátoch ako je Rakúsko, Česká republika, Nemecko či USA.
V roku 1951 muselo Lešť opustiť 856 občanov. Zostalo v nej 236 domov, vrátane kostola, fary, školy a obecných budov. Väčšina Lešťanov sa usadila v okresoch Stredoslovenského kraja. Z pôvodných obyvateľov dnes žije už len asi 200.