Bratislava 18. júna (TASR) - Sieťové postele sa v psychiatrii používajú len v mimoriadnych situáciách. Je to v záujme bezpečnosti samotného pacienta a ochrany okolia pred ním.
Povedal to pre TASR hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre psychiatriu Pavel Černák. Reagoval na výzvu Európskeho strediska pre ochranu mentálne postihnutých, aby Slovensko prestalo s neľudskými praktikami a používaním zamrežovaných postelí v psychiatrických liečebniach.
Sieťové postele sa používajú len v odôvodnených a nevyhnutných prípadoch na nevyhnutný čas, o ktorom rozhoduje lekár, vysvetlil Černák. Ide o prípady, keď ani rýchla pacifikácia neuroleptikami nedokáže zabezpečiť upokojenie pacienta. Stáva sa, že na psychiatriu sa dostane pacient, ktorý je vysoko agresívny, impulzívny, čím ohrozuje seba a okolie a jednou injekciou nie je možné dosiahnuť jeho okamžité upokojenie.
Použitie sieťovej postele je podľa vyjadrenia Černáka šetrnejší spôsob ako priväzovanie popruhmi, keďže v takejto posteli sa pacientovi nebráni v pohybe.
Na Slovensku je 26 psychiatrických oddelení v Nemocniciach s poliklinikou vrátane kliník, ďalej šesť psychiatrických nemocníc a šesť liečební. Všade, kde sa nachádzajú akútne lôžka, sú aj sieťové postele.
Európske stredisko pre ochranu mentálne postihnutých (MDAC) okrem Slovenska vyzvalo aj Českú republiku, Maďarsko a Slovinsko, aby okamžite používanie zamrežovaných postelí zakázali príslušnou legislatívou, dôsledne sledovali jej uplatňovanie, umožnili nezávislé inšpekcie v liečebniach. Zároveň MDAC vyzvalo na zavedenie školenia zdravotníckeho personálu v oblasti ľudských práv.