ukan na dnešnom zasadnutí Národného konventu o európskej budúcnosti Slovenska. Domnieva sa, že s návrhom nebudú celkom spokojní ani federalisti ani tí, čo podporovali medzivládny prístup. Európska únia však takúto zmluvu po rozšírení nevyhnutne potrebuje, zdôraznil Kukan.
Text zmluvy približuje úniu občanom, obsahuje chartu základných práv a možnosť využiť petičné právo, ak sa pod petičné hárky podpíše aspoň milión obyvateľov EÚ. Ustanovenie ministra zahraničných vecí chápe štátny tajomník MZV Ivan Korčok za snahu únie jednotne vystupovať v zahraničnej a bezpečnostnej politike. Slovensko ako malá krajina trvalo na tom, aby každý člen EÚ mal svojho komisára s právom rozhodovať. Nakoniec SR akceptovala dohodu, že tento princíp bude platiť do roku 2009. Potom bude mať predseda komisie a ďalších 14 komisárov právo hlasovať, ostatní komisári hlasovať nebudú.
Zástupkyňa SR v bruselskom konvente EÚ Irena Belohorská považuje za dôležitú preambulu budúcej ústavy únie, ktorá rešpektuje národné záujmy štátov a teritoriálnu integritu. Belohorská sa domnieva, že úlohou politikov je teraz vysvetliť zložitý text ústavnej zmluvy občanom tak, aby o ňom mohli rozhodovať. Za vyhlásenie referenda o ústave EÚ je aj predseda Zahraničného výboru NR SR Ján Figeľ. "Je viac dôvodov pre ako proti," dodal. Priestor pre zneužitie inštitútu referenda je podľa Figeľa len vtedy, ak spoločnosť nemá dostatok informácií.