Ľutina 25. augusta (TASR) - Svätením vody, svätou liturgiou a možnosťou pristúpiť k sviatosti zmierenia začal sa dnes dvojdňový program celodiecéznej odpustovej slávnosti na Mariánskej hore a v bazilike v obci Ľutina v okrese Sabinov. Najväčšia mariánska púť gréckokatolíkov na Slovensku pri príležitosti sviatku Zosnutia (Nanebovzatia) Presvätej Bohorodičky bude pokračovať celonočným programom a vyvrcholí v nedeľu predpoludním archijerejskou liturgiou, ktorú odslúži prešovský diecézny biskup Ján Hirka. Tohto roku je venovaná 150. výročiu zjavenia na Ľutinskej hôrke.
Tradícia o zjaveniach na Ľutinskej hôrke hovorí, že ráno asi o 9.00 h 19. augusta 1851 na sviatok Premenenia Pána išla miestna žena Zuzana Feketová s tromi deťmi zbierať huby na Ľutinskú hôrku. Zjavil sa jej slávnostne oblečený biskup, podobajúci sa na sv. Mikuláša, zobrazeného na ikone miestneho ikonostasu. Biskup karhal ženu za to, že vo veľký sviatok Pána, keď je zbožný ľud v cerkvi a spieva na liturgii, ona sa vybrala zbierať huby. Boh trestá ľudstvo, lebo si neváži nedele a sviatky a nechce sa zúčastňovať sv. liturgie. Tomu, čo zažila však neuveril ani miestny kňaz, ani spoluobčania a nazvali ju "bláznivou Zuzanou". O udalostiach spísali zápisnicu a ustanovená komisia zistila, že obsah zjavenia v ničom neprotirečí vieroučným a mravným zásadám katolíckej cirkvi. Výsledky vyšetrovania boli odoslané do Ríma, kde ich príslušná kongregácia schválila. Svätý Otec Pius IX. poslal 24. mája 1855 apoštolské breve, kde sú vypísané všetky odpustky, ktoré možno v Ľutine získať. Zázračné uzdravenia z prvých rokov sú zaznamenané v zápisnici a uložené vo vatikánskych archívoch.
Pôvodný drevený chrám postavený v gotickom slohu s vežou vysokou viac ako 30 metrov zhorel a z jedinečnej stavby sa okrem pôdorysu nič nezachovalo. Nový chrám konsekrovali v roku 1908. Na jeho generálnej oprave v rokoch 1981-84 sa podieľali Mikuláš Klimčák a Marián Sitarčík. V mariánskom roku 1988 ho pápež Ján Pavol II. povýšil na baziliku Minor.