Bratislava 18. júna (TASR) - Ministri za ANO rovnako ako ich koaliční partneri z SDKÚ, SMK a KDH hlasovali na rokovaní vlády proti návrhu parlamentnej opozície odvolať vicepremiérov Pála Csákyho a Ivana Mikloša.
Poslanci za ANO sa pritom v piatok v Národnej rade SR zdržia hlasovania pri vyslovení nedôvery podpredsedovi vlády pre európsku integráciu. Rozhodol o tom ešte v pondelok poslanecký klub liberálov s tým, že Ivana Mikloša poslanci podporia.
Šlo o vec svedomia a vedomia, povedal pre TASR po rokovaní kabinetu minister hospodárstva a podpredseda ANO Robert Nemcsics. "Mali sme zhodné stanovisko a nepovažovali sme za potrebné zdržať sa. Je to platforma parlamentu, kde by mali poslanci rozhodovať o dôvere či nedôvere členovi vlády," dodal minister.
Hoci vláda jednomyseľne zamietla návrh opozície, definitívne rozhodnutie však bude na Národnej rade SR, ktorá bude o návrhu Smeru, HZDS, komunistov a Klubu nezávislých poslancov rokovať v piatok.
Opozícia vyčíta Csákymu neprofesionalitu v oblasti európskej integrácie, pričom je podľa nej zodpovedný za nedostatočnú pripravenosť Slovenska na čerpanie eurofondov. Tvrdí, že vicepremiér sústredil svoju činnosť výlučne na maďarskú menšinu a opakovane zneužíva svoj post, pričom ako príklad uviedla využitie priestorov Úradu vlády SR na stranícke rokovania. Okrem toho predviedol Csáky svoju nekompetentnosť aj v predreferendovej kampani.
Ministrovi financií a podpredsedovi vlády Ivanovi Miklošovi pripisuje skupina poslancov zodpovednosť za prípravu a chybné vypracovanie zákona o štátnom rozpočte na tento rok. Výsledkom bol výpadok v príjmovej časti rozpočtu vo výške 11,8 miliardy korún a pri spotrebných daniach dve miliardy korún.
Opozičným poslancom sa nepáči ani to, že Mikloš poslal odporúčajúci list ministrovi zahraničných vecí Eduardovi Kukanovi, v ktorom loboval za agentúru B+Advertising. To je podľa nich dôkazom klientelizmu a porušením zákona o verejnom obstarávaní. Miklošovi pripisujú aj zodpovednosť za chaos v reforme verejnej správy, za nevýhodný predaj SPP s kurzovou stratou osem miliárd korún a za neúspešný boj s korupciou.