Helsinky 18. júna (TASR) - Fínska premiérka Anneli Jäätteenmäkiová dnes oznámila, že odstupuje z funkcie pre škandál, v ktorom sa ocitla kvôli zneužitiu informácií z prísne tajného dokumentu o Iraku počas predvolebnej kampane. Jäätteenmäkiová urobila vyhlásenie na tlačovej konferencii vo fínskom parlamente v Helsinkách.
"Ak sa stratí dôvera, tak sa stratí. Ja už tú dôveru nemám," povedala premiérka novinárom v zákonodarnom zbore. Napriek morálnemu rozhodnutiu odstúpiť však trvá na tom, že sa nedopustila toho, z čoho ju obviňujú.
"Nepožiadala som o tie tajné dokumenty," zdôraznila na adresu dokumentácie o fínskej zahraničnej politike, ktorú si údajne vyžiadala z ministerstva zahraničných vecí, aby ju neskôr využila vo svoj prospech v kampani pred parlamentnými voľbami.
Podľa prezidentského poradcu Jäätteenmäkiová údajne zneužila prísne tajné informácie o rozhovoroch medzi jej predchodcom Paavom Lipponenom a prezidentom USA Georgeom W. Bushom o Iraku a ďalších otázkach a v marcových parlamentných voľbách ich použila proti Lipponenovi.
V politických dueloch počas predvolebnej kampane Lipponena obvinila, že sa odchýlil od neutrálnej politiky, ktorú si Fínsko zachováva už od druhej svetovej vojny, a v otázke Iraku je príliš blízky Washingtonu. Obvinila ho, že u Američanov vyvoláva dojem, že Fínsko je súčasťou protiirackej koalície, a nepracuje na tom, aby zabránil vojne.
Z volieb nakoniec vyšla jej Strana stredu ako víťaz a ako najväčšia fínska strana vytvorila novú vládu. Jäätteenmäkiová sa aprílovým vymenovaním do funkcie stala prvou premiérkou v histórii krajiny a Fínsko sa stalo jedinou európskou krajinou so ženou na poste premiéra i prezidenta. Prezidentka Tarja Halonenová sa stala prvou prezidentkou v histórii Fínska v marci 2000.
Vo svetovom meradle sa Fínsko považuje za najmenej skorumpovanú krajinu a škandály na najvyšších politických postoch sú tu pomerne zriedkavé. Škandál premiérky Annelie Jäätteenmäkiovej sa zapíše do fínskych dejín ako "Irakgate".