Bratislava 19. júna (TASR) - Na potrebe kontroly samosprávy a posilnení právomocí Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) sa dnes zhodli vládny splnomocnenec pre decentralizáciu verejnej správy Viktor Nižňanský, šéf NKÚ Jozef Stahl i bývalý trojnásobný predseda združenia hlavných kontrolórov a hlavný kontrolór Nitry Ladislav Fúska.
Návrh zákona o kontrole územnej samosprávy bude pripravený do dvoch mesiacov, parlament by ho mal schváliť ešte tento rok, povedal Nižňanský na dnešnom seminári Transparency International Slovensko. Zlepšiť v ňom chce vnútornú aj vonkajšiu kontrolu samosprávy. Zadefinuje sa postavenie kontrolóra, ktorého v súčasnosti obce povinne mať nemusia, kritériá kontrolnej činnosti, konflikt záujmov a sankcie za nedodržanie zákona. Vonkajšia kontrola sa posilní plánovaným rozšírením právomocí NKÚ, ktorý má v súčasnosti iba čiastočný dosah na samosprávu. Návrh na novelizáciu ústavy, ktorý pripravil NKÚ, už je vo výboroch Národnej rady SR. Decentralizácia verejnej správy totiž prináša riziko decentralizácie korupcie, konštatoval Nižňanský. Okrem kontroly na úrovni štátu tak treba vytvoriť aj funkčný systém kontroly samosprávy. V minulom roku samospráva disponovala približne 70 miliardami korún, čo je niekoľkonásobne viac oproti minulosti. Zdôraznil, že štát sa nikdy nemôže vzdať efektívnosti pri nakladaní s financiami daňových poplatníkov.
V oblasti kontroly dosahuje Slovensko Európsky štandard, zaostáva však vo využívaní získaných výsledkov kontroly, informoval Fuska. Nakladanie s výsledkami kontroly podľa neho nerieši žiadny zákon a je tendencia ju spochybňovať. Zjednodušil by predpisy na odmeňovanie kontrolórov, ktoré sú veľmi zložité, ich legislatíva má asi 80 strán. Pripustil, že obce a mestá sa v uplynulom období dosť nerozvážne zbavili "zlatých sliepok", majetku, z ktorého mohli profitovať do budúcnosti.
Stahl konštatoval, že NKÚ teraz môže podľa ústavy kontrolovať len nakladanie s financiami, ktoré samospráva dostala od štátu. Zdôraznil, že jeho úrad nie je sankčným orgánom. Aj v prípade novely ústavy a rozšírenia kompetencií NKÚ nezasiahne do autonómnosti samosprávy, myslí si Stahl. Pripomenul Maďarsko aj Poľsko, kde samospráva nemá problém s kontrolou hospodárenia zo strany ich obdoby NKÚ. Navyše im aj parlamentu poskytuje spätnú väzbu pri tom, ako sa nakladalo s financiami.