Výročná správa o činnosti za rok 2002

BRATISLAVA 19. júna (SITA) - Táto správa vypovedá o stave, o vykonávaných činnostiach a o dosiahnutých výsledkoch Slovenskej informačnej služby v roku 2002. Nadväzuje na výročnú správu o plnení úloh SIS za rok 2001 pre NR SR a na správu o činnosti SIS za

I. polrok 2002 pre Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS.


1. Stav, základné činnosti a kontrola SIS


1.1 Stav budovania SIS v personálnej oblasti


V priebehu roku 2002 sa skladba príslušníkov SIS podstatne nezmenila. Celková naplnenosť početných stavov SIS v priebehu roka oscilovala okolo 95 %. O prácu v SIS pretrváva vysoký záujem. Služba svoju personálnu politiku zakladá predovšetkým na perspektívnych mladých kádroch, ktoré nie sú poznamenané minulosťou. Uchádzači o prácu v SIS prechádzajú náročným procesom výberu. V roku 2002 uspelo celkovo 19 % žiadateľov o prijatie do SIS, výberovým konaním do operatívnych a do analytických útvarov prešlo len 12 % záujemcov.

Úspešní adepti po prijatí do SIS absolvujú kvalifikačné kurzy odbornej prípravy zamerané na zvládnutie profesie. Viaceré zo školení a kurzov SIS organizuje aj v spolupráci so zahraničnými partnerskými službami.

V SIS pôsobí 45,9 % vysokoškolsky vzdelaných osôb (vrátane bakalárskeho stupňa), oproti predošlému roku bol zaznamenaný mierny nárast (z úrovne 42,8 %).

V systéme interného vzdelávania sa v roku 2002 uskutočnilo 27 odborných spravodajských kurzov, ktorých sa zúčastnilo 188 príslušníkov SIS. Národný bezpečnostný úrad v uplynulom roku usporiadal školenie vybraných príslušníkov SIS o ochrane utajovaných skutočností. Došlo aj k špecializovanému preškoleniu príslušníkov, ktorí vykonávajú previerky personálnej a priemyselnej bezpečnosti. Svoju cudzojazyčnú spôsobilosť si v 13 študijných skupinách rozvíjalo 135 príslušníkov, 58 z nich úspešne absolvovalo skúšky z anglického jazyka podľa noriem STANAG 6001.


1.2 Stav materiálno-technického budovania a rozpočet SIS


Po starostlivom zvážení svojich reálnych potrieb a vychádzajúc z povinnosti zabezpečiť plnenie zákonom stanovených úloh požadovala Slovenská informačná služba na rok 2002 rozpočet v objeme 1 271 443 tis. Sk. Z toho 917 003 tis. Sk na bežné výdavky a 354 440 tis. Sk na kapitálové výdavky.

V priebehu roku boli uzneseniami vlády SR č. 455 a č. 883 schválené výdavky v objeme 140 000 tis. Sk na rozvoj technologickej infraštruktúry informačnej služby určenej na boj proti organizovanému zločinu a medzinárodnému terorizmu. Výdavky boli použité na zabezpečenie I. etapy projektu budovania informačných lógií kompatibilných s technológiami vyspelých partnerských štátov. Na komplexné dobudovanie technologickej infraštruktúry SIS bude v nasledujúcich rokoch nevyhnutné zabezpečiť ďalšie finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu.


1.3 Prostriedky, metódy a činnosti SIS


V priebehu roku bol otvorený jeden nový operačný projekt, ostatná činnosť SIS nadväzovala na existujúce operačné projekty schválené v predchádzajúcom období. Výsledky spravodajskej činnosti služba vedie v spravodajských spisoch. V roku 2002 bolo novootvorených 1539 spisov, z toho k operačným projektom bolo otvorených 1044 nových spisov. Manipulácia so spismi prebiehala podľa prísnych režimových opatrení zakotvených v interných predpisoch SIS, ktoré vychádzajú zo zákona č. 241/2001 Z. z o ochrane utajovaných skutočností.

Na základe súdnych povolení Slovenská informačná služba vykonala 611 prípadov použitia informačno-technických prostriedkov (ITP). V 168 prípadoch išlo o prípady, ktoré kontinuálne prechádzali z predchádzajúceho obdobia. 503 schválených žiadostí sa týkalo záznamu prevádzky mobilných liniek, v 108 prípadoch išlo o záznamy pevných liniek. V 34 nerealizovaných prípadoch SIS k použitiu ITP nezískala povolenie.

Slovenská informačná služba v roku 2002 ďalej rozširovala analytický monitoring informácií z domácich a vybraných zahraničných odkrytých prameňov.


1.4 Normotvorná činnosť SIS


V oblasti všeobecnej legislatívy služba pracovala najmä v rámci medzirezortného pripomienkového konania. Okrem toho právni experti SIS v medzirezortných tímoch aktívne prispievali k príprave zákonov, ktoré sa priamo týkali činnosti SIS alebo právneho postavenia a sociálneho zabezpečenia jej príslušníkov. Išlo najmä o návrhy zákona upravujúceho používanie ITP, zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, zákona o obchodovaní s vojenským materiálom a zákona o riešení krízových situácií nevojenského charakteru. V prípade poslaneckého návrhu zákona o podmienke spoľahlivosti pre prácu v tajných službách SIS – na základe písomnej požiadavky predsedu vlády SR – predložila tento návrh do medzirezortného pripomienkového konania a následne aj na rokovanie vlády SR. S tým súvisela aj osobná účasť riaditeľa SIS pri prerokovaní návrhu zákona v Legislatívnej rade vlády SR, vo vláde SR a v Osobitnom kontrolnom výbore NR SR na kontrolu činnosti SIS.

Interná normotvorba nadväzovala na všeobecne záväznú právnu úpravu ochrany utajovaných skutočností, bola zameraná na tvorbu interných predpisov upravujúcich spravodajskú činnosť a záležitosti týkajúce sa služobného pomeru príslušníkov SIS. V roku 2002 vo Vestníku SIS vyšlo 18 nariadení riaditeľa SIS a 2 vykonávacie pokyny riaditeľov sekcií SIS. Osobitným druhom interných predpisov boli rozkazy riaditeľa SIS, ktorými sa ukladali konkrétne úlohy funkcionárom a príslušníkom SIS. Išlo o 53 rozkazov zameraných na vzdelávanie, na výcvik a ďalšiu odbornú prípravu a na ochranu objektov SIS.


1.5 Spolupráca so spravodajskými službami iných štátov


V roku 2002 došlo k zintenzívneniu spolupráce s niektorými službami krajín NATO v súvislosti s úlohami v oblasti proliferácie, organizovaného zločinu a medzinárodného terorizmu, ako aj v oblasti ochrany utajovaných skutočností a bezpečnostných previerok. Formy spolupráce zahrňovali výmenu informácií, rokovania expertov k otázkam spoločného záujmu, účasť na seminároch, na inštruktážach a na školeniach organizovaných partnerskými službami vrátane napríklad spoločného operatívneho cvičenia služby členskej krajiny NATO v našom prostredí. Vrcholovou formou bilaterálnej spolupráce bola aktívna účasť na konkrétnych spoločných operáciách s partnerskými službami s úspešným zavŕšením, ktoré sú priaznivo hodnotené vedeniami týchto služieb. Vzhľadom na význam spolupráce v prístupovom procese pracuje od roku 2001 v Bruseli styčný dôstojník SIS pre NATO.

SIS v roku 2002 ako jedna z prvých spravodajských služieb krajín prizvaných do NATO začala pravidelne poskytovať aliancii hodnotenie rizík teroristických aktivít a analýzu vývoja bezpečnostnej situácie v štátoch bývalej Juhoslávie. Podkladové materiály SIS boli v Bruseli veľmi dobre hodnotené.

V rámci spolupráce s partnerskými službami SIS udržiavala priame kontakty s vybranými službami aj prostredníctvom styčných dôstojníkov SIS a s ostatnými službami prostredníctvom styčných dôstojníkov týchto krajín sídliacich v Bratislave, ako aj vo Viedni, v Prahe a v Budapešti.

SIS je členom Stredoeurópskej konferencie (MEC), ktorá združuje civilné a bezpečnostné služby viacerých západo- a stredoeurópskych krajín. MEC organizuje pravidelné pracovné stretnutia k závažným spoločným bezpečnostným problémom. V júni 2002 sa SIS zúčastnila na plenárnom zasadaní riaditeľov služieb MEC, kde sa zhodnotila doterajšia spolupráca a vytýčili úlohy na ďalšie obdobie.


1.6 Vnútorná kontrola


Vnútorná kontrola bola v roku 2002 zameraná predovšetkým na oblasť rozpočtového hospodárenia a na oblasť hospodárenia s majetkom SIS. Kontrola bola vykonávaná v rámci prešetrovania a poskytovania podkladov pre orgány činné v trestnom konaní, ktoré konali v prípadoch podozrení z trestnej činnosti z predchádzajúcich období. Išlo najmä o oslobodenie súčasných i bývalých príslušníkov SIS od povinnosti mlčanlivosti, o podanie informácií k príslušníkom SIS, resp. k činnosti SIS, ktorá súvisela s prešetrovanými skutkami.

Na základe plánu kontrolnej činnosti boli vykonané inšpekcie vedenia spravodajskej dokumentácie, spisovej služby, ochrany utajovaných skutočností, autoprevádzky a niektorých ďalších oblastí.

Ďalšou činnosťou na úseku kontroly bolo vytvorenie podmienok a predpokladov na výkon finančnej kontroly v podmienkach SIS v súlade so zákonom 502/2001 Z. z. o finančnej kontrole a vnútornom audite. Bol vydaný nový interný predpis upravujúci finančnú kontrolu v podmienkach SIS.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 5. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 6. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 7. Alarica – new business project in the market of shoes
 8. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 10. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 1. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 825
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 6 298
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke 4 988
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 3 438
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 068
 6. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€ 2 661
 7. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 2 561
 8. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 266
 9. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 1 844
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 499

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.

SVET

Zeman ťahal Drahoša do bahna, no on sa nedal. Znamená to prehru?

Český prezident sa vôbec sa nezmenil.

Neprehliadnite tiež

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Majú osem rokov, syfilis a zarábajú si na Slovensku prostitúciou

Epidémia syfilisu ukázala, že na Slovensku máme vážnejší problém.

Tesco končí na Hlavnej po 22 rokoch

Nový investor sa chce pustiť do rekonštrukcie budovy.

Na Kostolianskej sú dojednané prvé pozemky na kruhový objazd

Vedenie mesta by chcelo začať s výkupom pozemkov.

Drevárske kauzy zostávajú aj po rokoch bez trestov

Zmluvy nevýhodné pre štát podpisoval ako riaditeľ Lesov SR Alojz Riško. Dnes sedí v poľovníckej komore. Nikoho neobvinili ani za krádeže dreva.

Raši, Zmajkovičová, Kubánek. Ktorí krajskí šéfovia Smeru by mali končiť

Ohlasované zmeny krajských šéfov Smeru považuje politológ Grigorij Mesežnikov len za kozmetickú úpravu pre verejnosť.