Výročná správa o činnosti za rok 2002

BRATISLAVA 19. júna (SITA) - Táto správa vypovedá o stave, o vykonávaných činnostiach a o dosiahnutých výsledkoch Slovenskej informačnej služby v roku 2002. Nadväzuje na výročnú správu o plnení úloh SIS za rok 2001 pre NR SR a na správu o činnosti SIS za

I. polrok 2002 pre Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS.


1. Stav, základné činnosti a kontrola SIS


1.1 Stav budovania SIS v personálnej oblasti


V priebehu roku 2002 sa skladba príslušníkov SIS podstatne nezmenila. Celková naplnenosť početných stavov SIS v priebehu roka oscilovala okolo 95 %. O prácu v SIS pretrváva vysoký záujem. Služba svoju personálnu politiku zakladá predovšetkým na perspektívnych mladých kádroch, ktoré nie sú poznamenané minulosťou. Uchádzači o prácu v SIS prechádzajú náročným procesom výberu. V roku 2002 uspelo celkovo 19 % žiadateľov o prijatie do SIS, výberovým konaním do operatívnych a do analytických útvarov prešlo len 12 % záujemcov.

Úspešní adepti po prijatí do SIS absolvujú kvalifikačné kurzy odbornej prípravy zamerané na zvládnutie profesie. Viaceré zo školení a kurzov SIS organizuje aj v spolupráci so zahraničnými partnerskými službami.

V SIS pôsobí 45,9 % vysokoškolsky vzdelaných osôb (vrátane bakalárskeho stupňa), oproti predošlému roku bol zaznamenaný mierny nárast (z úrovne 42,8 %).

V systéme interného vzdelávania sa v roku 2002 uskutočnilo 27 odborných spravodajských kurzov, ktorých sa zúčastnilo 188 príslušníkov SIS. Národný bezpečnostný úrad v uplynulom roku usporiadal školenie vybraných príslušníkov SIS o ochrane utajovaných skutočností. Došlo aj k špecializovanému preškoleniu príslušníkov, ktorí vykonávajú previerky personálnej a priemyselnej bezpečnosti. Svoju cudzojazyčnú spôsobilosť si v 13 študijných skupinách rozvíjalo 135 príslušníkov, 58 z nich úspešne absolvovalo skúšky z anglického jazyka podľa noriem STANAG 6001.


1.2 Stav materiálno-technického budovania a rozpočet SIS


Po starostlivom zvážení svojich reálnych potrieb a vychádzajúc z povinnosti zabezpečiť plnenie zákonom stanovených úloh požadovala Slovenská informačná služba na rok 2002 rozpočet v objeme 1 271 443 tis. Sk. Z toho 917 003 tis. Sk na bežné výdavky a 354 440 tis. Sk na kapitálové výdavky.

V priebehu roku boli uzneseniami vlády SR č. 455 a č. 883 schválené výdavky v objeme 140 000 tis. Sk na rozvoj technologickej infraštruktúry informačnej služby určenej na boj proti organizovanému zločinu a medzinárodnému terorizmu. Výdavky boli použité na zabezpečenie I. etapy projektu budovania informačných lógií kompatibilných s technológiami vyspelých partnerských štátov. Na komplexné dobudovanie technologickej infraštruktúry SIS bude v nasledujúcich rokoch nevyhnutné zabezpečiť ďalšie finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu.


1.3 Prostriedky, metódy a činnosti SIS


V priebehu roku bol otvorený jeden nový operačný projekt, ostatná činnosť SIS nadväzovala na existujúce operačné projekty schválené v predchádzajúcom období. Výsledky spravodajskej činnosti služba vedie v spravodajských spisoch. V roku 2002 bolo novootvorených 1539 spisov, z toho k operačným projektom bolo otvorených 1044 nových spisov. Manipulácia so spismi prebiehala podľa prísnych režimových opatrení zakotvených v interných predpisoch SIS, ktoré vychádzajú zo zákona č. 241/2001 Z. z o ochrane utajovaných skutočností.

Na základe súdnych povolení Slovenská informačná služba vykonala 611 prípadov použitia informačno-technických prostriedkov (ITP). V 168 prípadoch išlo o prípady, ktoré kontinuálne prechádzali z predchádzajúceho obdobia. 503 schválených žiadostí sa týkalo záznamu prevádzky mobilných liniek, v 108 prípadoch išlo o záznamy pevných liniek. V 34 nerealizovaných prípadoch SIS k použitiu ITP nezískala povolenie.

Slovenská informačná služba v roku 2002 ďalej rozširovala analytický monitoring informácií z domácich a vybraných zahraničných odkrytých prameňov.


1.4 Normotvorná činnosť SIS


V oblasti všeobecnej legislatívy služba pracovala najmä v rámci medzirezortného pripomienkového konania. Okrem toho právni experti SIS v medzirezortných tímoch aktívne prispievali k príprave zákonov, ktoré sa priamo týkali činnosti SIS alebo právneho postavenia a sociálneho zabezpečenia jej príslušníkov. Išlo najmä o návrhy zákona upravujúceho používanie ITP, zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, zákona o obchodovaní s vojenským materiálom a zákona o riešení krízových situácií nevojenského charakteru. V prípade poslaneckého návrhu zákona o podmienke spoľahlivosti pre prácu v tajných službách SIS – na základe písomnej požiadavky predsedu vlády SR – predložila tento návrh do medzirezortného pripomienkového konania a následne aj na rokovanie vlády SR. S tým súvisela aj osobná účasť riaditeľa SIS pri prerokovaní návrhu zákona v Legislatívnej rade vlády SR, vo vláde SR a v Osobitnom kontrolnom výbore NR SR na kontrolu činnosti SIS.

Interná normotvorba nadväzovala na všeobecne záväznú právnu úpravu ochrany utajovaných skutočností, bola zameraná na tvorbu interných predpisov upravujúcich spravodajskú činnosť a záležitosti týkajúce sa služobného pomeru príslušníkov SIS. V roku 2002 vo Vestníku SIS vyšlo 18 nariadení riaditeľa SIS a 2 vykonávacie pokyny riaditeľov sekcií SIS. Osobitným druhom interných predpisov boli rozkazy riaditeľa SIS, ktorými sa ukladali konkrétne úlohy funkcionárom a príslušníkom SIS. Išlo o 53 rozkazov zameraných na vzdelávanie, na výcvik a ďalšiu odbornú prípravu a na ochranu objektov SIS.


1.5 Spolupráca so spravodajskými službami iných štátov


V roku 2002 došlo k zintenzívneniu spolupráce s niektorými službami krajín NATO v súvislosti s úlohami v oblasti proliferácie, organizovaného zločinu a medzinárodného terorizmu, ako aj v oblasti ochrany utajovaných skutočností a bezpečnostných previerok. Formy spolupráce zahrňovali výmenu informácií, rokovania expertov k otázkam spoločného záujmu, účasť na seminároch, na inštruktážach a na školeniach organizovaných partnerskými službami vrátane napríklad spoločného operatívneho cvičenia služby členskej krajiny NATO v našom prostredí. Vrcholovou formou bilaterálnej spolupráce bola aktívna účasť na konkrétnych spoločných operáciách s partnerskými službami s úspešným zavŕšením, ktoré sú priaznivo hodnotené vedeniami týchto služieb. Vzhľadom na význam spolupráce v prístupovom procese pracuje od roku 2001 v Bruseli styčný dôstojník SIS pre NATO.

SIS v roku 2002 ako jedna z prvých spravodajských služieb krajín prizvaných do NATO začala pravidelne poskytovať aliancii hodnotenie rizík teroristických aktivít a analýzu vývoja bezpečnostnej situácie v štátoch bývalej Juhoslávie. Podkladové materiály SIS boli v Bruseli veľmi dobre hodnotené.

V rámci spolupráce s partnerskými službami SIS udržiavala priame kontakty s vybranými službami aj prostredníctvom styčných dôstojníkov SIS a s ostatnými službami prostredníctvom styčných dôstojníkov týchto krajín sídliacich v Bratislave, ako aj vo Viedni, v Prahe a v Budapešti.

SIS je členom Stredoeurópskej konferencie (MEC), ktorá združuje civilné a bezpečnostné služby viacerých západo- a stredoeurópskych krajín. MEC organizuje pravidelné pracovné stretnutia k závažným spoločným bezpečnostným problémom. V júni 2002 sa SIS zúčastnila na plenárnom zasadaní riaditeľov služieb MEC, kde sa zhodnotila doterajšia spolupráca a vytýčili úlohy na ďalšie obdobie.


1.6 Vnútorná kontrola


Vnútorná kontrola bola v roku 2002 zameraná predovšetkým na oblasť rozpočtového hospodárenia a na oblasť hospodárenia s majetkom SIS. Kontrola bola vykonávaná v rámci prešetrovania a poskytovania podkladov pre orgány činné v trestnom konaní, ktoré konali v prípadoch podozrení z trestnej činnosti z predchádzajúcich období. Išlo najmä o oslobodenie súčasných i bývalých príslušníkov SIS od povinnosti mlčanlivosti, o podanie informácií k príslušníkom SIS, resp. k činnosti SIS, ktorá súvisela s prešetrovanými skutkami.

Na základe plánu kontrolnej činnosti boli vykonané inšpekcie vedenia spravodajskej dokumentácie, spisovej služby, ochrany utajovaných skutočností, autoprevádzky a niektorých ďalších oblastí.

Ďalšou činnosťou na úseku kontroly bolo vytvorenie podmienok a predpokladov na výkon finančnej kontroly v podmienkach SIS v súlade so zákonom 502/2001 Z. z. o finančnej kontrole a vnútornom audite. Bol vydaný nový interný predpis upravujúci finančnú kontrolu v podmienkach SIS.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 8. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 9. Inteligencia vo všetkom
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Odšťavovač s veľkým plniacim otvorom? Nenachytajte sa!
 6. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 8. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 9. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 10. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 23 475
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 8 530
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 7 898
 4. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 7 670
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 795
 6. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 864
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 938
 8. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 1 920
 9. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 820
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku 1 604

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Laššáková jazdí zadarmo, Kiska za vlaky platí

Najvýhodnejšie podmienky cestovania majú sudcovia Ústavného súdu v Košiciach, nemusia platiť za vlaky ani autobusy.

KOMENTÁRE

Hnev, strach a frustrácia na zmenu nestačia

Nevyháňal migrantov, nestaval múry, nenadbiehal skroteným rasizmom,

EKONOMIKA

Ovocie zamrzlo u nás aj v Poľsku. O koľko zdražejú jablká a jahody?

Premiér Fico hovorí o odškodňovaní ovocinárov.

DOMOV

Poisťovne otočili. Dopoludnia sa vakcína platila, popoludní nie

Dve z troch poisťovní tvrdia, že očkovanie proti osýpkam preplatia.

Neprehliadnite tiež

Poisťovne otočili. Dopoludnia sa vakcína platila, popoludní nie

Dve z troch poisťovní tvrdia, že očkovanie proti osýpkam preplatia aj deťom, ktorých rodičia to v riadnom termíne odmietli.

Danko chce obmedziť strany, súperov neodradil

Ak prejdú povinné minimálne počty členov, o ktorých hovorí SNS, Igor Matovič hovorí, že sa zariadi tak, aby bol Andrej Danko nešťastný.

Laššáková jazdí zadarmo, Kiska za vlaky platí

Najvýhodnejšie podmienky cestovania majú sudcovia Ústavného súdu v Košiciach, nemusia platiť za vlaky ani autobusy.

Lehota na rozhodnutie súdu o amnestiách sa kráti. Parlament spísal argumenty

Rozhodovať budú aj dvaja sudcovia, ktorí sa cítia zaujatí. Súdu zostáva posledných 43 dní


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop