nie zvyšných 60 %. SIS upozornila štátne orgány aj na riziká vyplývajúce z priamych predajov akcií niektorých spoločností vo vlastníctve FNM a zo zvoleného spôsobu privatizácie podnikov Slovenskej automobilovej dopravy. Zdôraznila, že jeden podnik SAD sprivatizovala firma ovládaná podsvetím. V roku 2002 SIS odstúpila príjemcom 18 informácií poukazujúcich na tunelovanie spoločností vo vlastníctve štátu, FNM a miest, informoval dnes poslancov parlamentu riaditeľ SIS Ladislav Pittner v Správe o činnosti SIS za rok 2002.
Pittner dodal, že tajná služba informovala napríklad o tunelovaní Slovenskej správy ciest pri výstavbe diaľničného tunela na východe Slovenska a pri výbere dodávateľov iných stavieb, ďalej o tunelovaní železníc prostredníctvom nevýhodných úverov a zmlúv. SIS poukázala aj na tunelovanie energetického podniku na východe Slovenska, združenia telesnej kultúry a verejnoprávnej Slovenskej televízie. "Služba upozornila aj na snahu korupciou presadiť lacný predaj dcérskej spoločnosti naftárskej firmy. Na pokuse predať dcérsku spoločnosť pod cenu sa pritom podieľal aj audítor, ktorý sa paradoxne nedávno stal poradcom tejto naftárskej firmy," informoval Pittner.
SIS taktiež informovala o nezákonnom konaní niektorých pracovníkov daňových úradov, ktorí odpúšťali spriazneným spoločnostiam neopodstatnene pokuty a penále, zámerne prehliadali krátenie dane a menili výsledky daňových kontrol s cieľom znížiť doplatky daní. "Aktívnejšie pôsobenie SIS pri eliminácii legalizácie príjmov z trestnej činnosti obmedzovala v roku 2002 existujúca legislatíva. Tento právny stav trvá aj v súčasnosti a znemožňuje SIS získavať priamo potrebné informácie o finančných tokoch a o obchodných aktivitách podozrivých subjektov," informoval Pittner.
Orgánom činným v trestnom konaní SIS vlani odstúpila 10 informácií o korupcii a klientelizme v štátnej správe a v samospráve. Pozornosť sa sústreďovala na poskytovanie poľnohospodárskych dotácií, štátnej pomoci, na vydávanie exportných a importných licencií a na verejné obstarávanie. Tajná služba tiež zaznamenala narastajúce ovplyvňovanie rozhodovania súdov a prokuratúry štruktúrami organizovaného zločinu. "Odhalené prípady korupcie sudcov sú veľmi zriedkavé, ale naznačujú, že jej rozsah je v rámci justičných orgánov mnohonásobne vyšší," informoval Pittner.