Banská Bystrica 26. augusta (TASR) - Dážďovníkov, lastovičiek, belorítok, včelárikov, strakošov a niektorých ďalších operencov sa už zmocňuje predodletový nepokoj. Tieto sťahovavé vtáky, ktoré prečkajú nepriaznivé zimné obdobie až v rovníkovej Afrike, musia opustiť hniezdiská u nás tak, aby včas doleteli do svojich zimovísk.
Ako pre TASR uviedol pracovník Ústavu ekológie lesa SAV, Výskumná stanica Staré Hory Miroslav Saniga, škovránky, drozdy, červienky, vrchárky, či ľaptušky sa po odlete tých vtákov, ktoré zimujú v Afrike, zdržia u nás ešte niekoľko týždňov. Preto, lebo ich cesta do zimovísk v Stredomorí je podstatne kratšia. "Dovolenková" cesta do Afriky napríklad beloritkám a lastovičkám trvá až dva mesiace. Vtáky, ktoré zimujú na juhu čierneho kontinentu, preletia Saharskú púšť na "jeden dúšok". Takýto prelet je pre operencov energeticky veľmi náročný a po dolete do zimovísk sú úplne vyčerpané.
Kukučky, strakoše, mucháriky, penice a ďalšie vtáky sa sťahujú jednotlivo. Divé husi, škorce, havrany, lastovičky a iné operence sa do zimovísk vyberajú v kŕdľoch. Z nášho územia sa obyvatelia vtáčej ríše na juh sťahujú po troch hlavných migračných ťahoch - južnom, juhozápadnom a juhovýchodnom.
*mb som NNNN