Premiér Mikuláš Dzurinda novelu zákona, ktorú má maďarský parlament schváliť v pondelok, označil za „absolútne neprijateľnú“ a je odhodlaný zabrániť „exteritoriálnym a diskriminačným“ účinkom zákona na slovenskom území.
Koaličná SMK upozornila, že ak Slovensko prijme protiopatrenie proti jej vôli, bude jej pôsobenie vo vládnej koalícii otázne.
Dzurinda nepovedal, ako sa chce brániť proti krajanskému zákonu, už dlhšie sa hovorí o slovenskom protizákone. Svoj návrh už predložilo do parlamentu KDH v minulom volebnom období.
„Premiér vyhlásil, že o zákone rokovať nebudeme a teraz si chce prijať nejaké protiopatrenia pre exteritorialitu,“ hnevá sa predseda SMK Béla Bugár.
„Začínam mať pochybnosti, či je tu skutočne záujem niečo riešiť,“ hovorí Bugár. Prijatie protizákona s pomocou opozície bude považovať za porušenie koaličnej zmluvy.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH pripustil, že vláda si pripravuje odpoveď. „Pre žiadnu vládu na Slovensku nie je prijateľné, aby zákon ktoréhokoľvek štátu bez jej súhlasu mal účinok na našom území,“ vyhlásil.
Lipšic je za to, aby o probléme hovorili najprv s partnermi v koalícii, lebo „je potrebné nájsť konsenzus“. Verí, že vláda prijme protiopatrenie až vtedy, ak slovenskí občania začnú poberať výhody podľa maďarského zákona.
Podpredseda SMK Miklós Duray si myslí, že vláda neprijme protizákon, lebo nie je dôvod. „Protiopatrenie by mohlo byť diskriminačné. Znamenalo by, že pre každého občana neplatí to isté právo ako pre ostatných.“
Návrh, ktorý neprejde koaličnou radou, by bol podľa Duraya vážnym problémom. „Bolo by to jednoznačné porušenie koaličnej zmluvy a dôvod na vystúpenie z koalície,“ dodal.
Poslanec Imrich Béreš z ANO je presvedčený, že nebude potrebné prijať protizákon. O jeho príprave nevie, ani niečo také nepovažuje za možné, kým nie je známa konečná verzia maďarského zákona. „Dovtedy len teoreticky môžeme uvažovať o tom, čo môžeme urobiť.“
TOMÁŠ SZMRECSÁNYI
Rôzne pohľady na maďarský krajanský zákon
Premiér Mikuláš Dzurinda je presvedčený, že aj nový maďarský krajanský zákon by mal exteritoriálne účinky, a na území Slovenska by diskriminoval väčšinu občanov.
Podpredseda KDH Daniel Lipšic: „Zákon veľmi vážne zasahuje do suverenity Slovenska.“
„Jediné, o čom sa dá silou-mocou povedať, že platí na území Slovenskej republiky, je vyplácanie podpory na vzdelanie. Tam sme presadili to, čo premiér chcel. Dohodli sme sa s ním, aby podporu nedostávali rodičia, ale rodičovské združenia alebo združenia pedagógov,“ myslí si šéf SMK Béla Bugár.
Práve takáto finančná podpora je pre slovenských politikov sporná. „Peniaze by chceli platiť rodičovským združeniam, ale tie u nás nemajú právnu subjektivitu. Keby povedali - dáme to škole - nebudeme mať nič proti. Veď aj my podporujeme naše menšiny takýmto spôsobom,“ tvrdí Imrich Béreš z ANO.
Bugár oponuje, že rodičovské i pedagogické združenia právnu subjektivitu majú. (ts)
Vašečka: Protizákon by bol nešťastným riešením
Slovensko podľa premiéra Mikuláša Dzurindu zabráni účinkom maďarského krajanského zákona na svojom území. SMK pohrozila, že v prípade protiopatrení slovenskej strany bez jej súhlasu môže opustiť koalíciu. O situácii v koalícii sme hovorili so sociológom Michalom Vašečkom.
Prijme vláda opatrenie proti krajanskému zákonu aj napriek odporu SMK?
„Premiér naznačil, že týmto smerom sa bude vláda uberať, ak maďarský zákon vstúpi do platnosti. Bude to nešťastný model. Je to však problém oboch strán - maďarskej, že proces schvaľovania zákona ide veľmi rýchlo a slovenskej, že nebola veľká snaha sa dohodnúť.“
Môže takýto krok ohroziť stabilitu koalície?
„Teoreticky áno, ale koalícia najprv musí vyriešiť spor okolo interrupčného zákona.“
Ak maďarský parlament schváli krajanský zákon v pondelok a ten v krátkom čase nadobudne platnosť, čo môže urobiť slovenská strana?
„Práve letné mesiace by mohli priniesť upokojenie. Nepredpokladám, že by vláda schvaľovala tzv. protizákon okamžite.“
(ts)
Szabó: Výhrady premiéra Dzurindu nechápeme
O slovenskej reakcii na krajanský zákon sme sa rozprávali s VILMOSOM SZABÓOM, maďarským štátnym tajomníkom pre Maďarov v zahraničí.
Premiér Dzurinda povedal, že slovenská strana zabráni uplatňovaniu novely krajanského zákona na území Slovenska. Čo by to znamenalo pre maďarskú stranu?
„Ešte len čakáme na oficiálne stanovisko slovenskej vlády. Bolo by chybou, aby sme reagovali na vnútropolitické vyhlásenia slovenského premiéra.“
Podľa premiéra Dzurindu Maďarsko predložením zákona do parlamentu pred vyjadrením slovenskej strany porušilo dohodu oboch strán.
„Tieto výhrady nechápeme. Zákon je maďarským zákonom, prijímaný maďarským parlamentom. Na tom sa obaja ministri zahraničia na nedávnom stretnutí zhodli a tak to aj prezentovali verejnosti. Návrh zákona navyše pozná slovenská strana už dlho. Ak si napríklad myslí, že narúša slovenskú suverenitu, musíme to konkrétne prebrať. Zákon je rámcový, umožňuje viacero riešení, takže je stále možné zohľadniť aj pripomienky susedných krajín.
Má ešte vôbec zmysel, aby slovenská strana zasielala do Budapešti svoje výhrady?
„Môžeme so slovenskou stranou konzultovať, ak to bude považovať za nutné, proces prijímania zákona v parlamente to však neovplyvní.“
(pm)