Únia miest Slovenska (ÚMS) presadzuje komplexnú a systémovú reformu verejnej správy, maximálnu hospodársku a finančnú nezávislosť samosprávy, vzájomnú spoluprácu miest pri riešení spoločných problémov. Spolupracuje s obcami vo svojej spádovej oblasti a snaží sa o obnovu a ochranu životného prostredia a kultúrneho dedičstva.
ÚMS vznikla v roku 1994 ako dobrovoľné záujmové združenie miest SR, ktoré má dnes spolu 64 členov. Z iniciatívy Klubu primátorov miest SR sa 29. apríla 1994 v Košiciach uskutočnil jej ustanovujúci snem. Zakladajúcimi mestami únie boli Košice, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Levoča, Starý Smokovec, Rajec, Banská Bystrica, Stará Ľubovňa, Nová Dubnica, Trenčianske Teplice, Nové Mesto nad Váhom a Pezinok.
V júni 1997 rozhodol snem únie o rozšírení členskej základne a zmene názvu na Únia miest a obcí SR (ÚMO SR). Už o tri roky na to však bratislavský snem rozhodol o návrate k pôvodnému poslaniu zastupovať najmä mestá a k pôvodnému názvu - Únia miest Slovenska.
Na tento snem nadviazal mimoriadny snem v marci 2001 v Martine, na ktorom sa rozšírila členská základňa vďaka zlúčeniu so Združením miest Slovenska. Vtedy mala únia 59 riadnych členov, väčšinou veľkých a väčších miest na Slovensku, deväť obcí a troch osobitných členov mestské časti Bratislavy Karlova Ves, Staré mesto a Ružinov. Zastupuje sídla s asi dvomi miliónmi obyvateľmi. Čestné členstvo bolo udelené deviatim osobnostiam, medzi inými aj bývalému prezidentovi SR Michalovi Kováčovi.
Na sneme v júli 2001 v Bratislave zvolili na dvojročné obdobie do funkcie prezidenta ÚMS Jozefa Moravčíka (vtedajšieho primátora Bratislavy), ktorý sa však funkcie prezidenta v januári 2003 vzdal. Prvým viceprezidentom sa na sneme stal košický primátor Zdenko Trebuľa, 2. viceprezidentom primátor Kremnice Miroslav Nárožný a 3. viceprezidentom prvý muž mesta Martin Stanislav Bernát. Funkciu generálneho sekretára vykonáva Marián Minarovič. Po odchode Jozefa Moravčíka z funkcie prezidenta ÚMS, túto do zajtrajšieho snemu zabezpečujú podľa určených kritérií viceprezidenti a generálny sekretár.
Únia aktívne spolupracuje a vzájomne koordinuje svoje aktivity s Klubom primátorov miest SR, Asociáciou prednostov úradov miestnej samosprávy, Asociáciou komunálnych ekonómov SR. Spolupracuje aj so Združením historických miest a obcí Slovenska a jednotlivými RZMO. Spolupracuje aj s nadáciami a inými mimovládnymi domácimi a zahraničnými organizáciami a inštitúciami.
Najvyšším orgánom ÚMO SR je snem, ktorý sa schádza najmenej raz za rok. Medzi zasadnutiami snemu riadi činnosť ÚMS prezídium. Prezident je štatutárnym orgánom ÚMS, ktorý ju zastupuje navonok. Zastupujú ho viceprezidenti, respektíve členovia prezídia v určenom poradí. Generálny sekretár zastupuje Úniu miest Slovenska na základe poverenia prezidenta a prezídia.
chor bar