SK) Ľubomíra Pajtinku omnoho dôležitejšie, zostal iba veľmi malý priestor. Ako uviedol pre agentúru SITA, školských úradov bude osem a každý má mať 43 zamestnancov. "Sú to pomerne veľké jednotky a tento systém znovu nerieši dvojkoľajnosť štátu a samosprávy vo vzťahu ku školám", skonštatoval. Pripomenul, že projekt Milénium hovorí o prechodnom období, v ktorom bude mať štát vytvorený podobný úrad, podľa Pajtinku to však už dávno malo byť vyriešené. "Riaditelia škôl sú nervózni z toho, že majú strašne veľa partnerov pri riešení svojich problémov", poznamenal.
Účastníci porady sa venovali aj pripravovanému legislatívnemu zámeru nového školského zákona. Ten podľa Pajtinku veľmi neštandardne rieši pozíciu súkromných a cirkevných škôl, ktoré sa dostávajú na rovnakú pozíciu ako školy verejné. "Problém je v tom, že znovu odčerpajú peniaze z regionálneho školstva, lebo sa majú financovať ako školy verejné," zdôraznil. Zároveň pripomenul, že tento model je v Európe zavedený iba v Belgicku a Holandsku. Ostatné krajiny financujú súkromné školy do výšky 12 % nákladov na žiaka na štátnej škole. "Tá filozofia je o tom, že k najväčšiemu rozmachu súkromného školstva v západnej Európe dochádzalo v etapách hospodárskych kríz, keď štátny rozpočet prenášal ťarchu financovania na bohaté súkromné subjekty. Slovensko je v hospodárskej kríze a štát napriek tomu ide financovať všetky typy škôl", dodal. Pajtinkovi v diskusii na porade chýbalo najmä riešenie praktických problémov. Ako podotkol, nezaznela tu napríklad ani jediná zmienka o tom, že 35 až 40 % absolventov škôl končí na úradoch práce.
Ako Pajtinka uviedol, momentálne nemá informáciu o tom, aké percento škôl, ktorých zriaďovateľom je BSK sa zapojilo do dnešného výstražného štrajku pedagogických a nepedagogických zamestnancov školstva. Poznamenal však, že viacerí riaditelia pred akciou avizovali riadne vyučovanie a nezáujem zúčastniť sa na štrajku. Nie sú totiž spokojní s jeho načasovaním. Štrajk na konci školského roka podľa nich nesplní svoj účel. Na ostatných školách si učitelia zobrali buď náhradné voľno alebo čerpali dovolenky. V niektorých síce išli do práce, no nevyučovali.
vp;an;bl