a obchodnú spoločnosť, ktorej jediným akcionárom bude štát. Agentúre SITA to povedala generálna riaditeľka sekcie médií a audiovízie MK SR Zuzana Mistríková. Detailný návrh projektu transformácie TASR chce ministerstvo predložiť vláde na jeseň po preskúmaní všetkých právnych možností v slovenskej a európskej legislatíve.
Vedenie štátnej tlačovej agentúry považuje za najlepší spôsob premeny TASR jej transformáciu na verejnoprávnu organizáciu. Generálny riaditeľ agentúry Peter Nedavaška pritom navrhuje, aby TASR bola financovaná aj z koncesionárskych poplatkov, ktoré občania platia za Slovenskú televíziu (STV) a Slovenský rozhlas (SRo). Podľa neho by TASR mohla získavať napríklad jedno až dve percentá z celkovej sumy z vyzbieraných koncesionárskych poplatkov. "TASR by tak mohla dotvárať trojicu verejnoprávnych médií spolu s STV a SRo," dodal Nedavaška, ktorý o svojom návrhu pred týždňom informoval členov parlamentného mediálneho výboru.
Transformácia TASR na verejnoprávnu inštitúciu by však mohla naraziť na odpor orgánov Európskej únie. Verejnoprávna televízia a rozhlas majú v spoločnosti nezastupiteľnú úlohu, pretože zabezpečujú ústavné právo na objektívne a vyvážené informácie. "V prípade TASR však nemožno hovoriť o nejakej službe verejnosti. Agentúra iba sprostredkúva informácie, ktoré následne médiá ako komerčnú službu poskytujú občanom," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) a členka Rady ministra kultúry pre médiá Jarmila Grujbárová. Európska komisia by preto podľa nej mohla skonštatovať, že premena TASR na verejnoprávnu agentúru predstavuje neprimerané zvýhodnenie v hospodárskej súťaži.