) predseda ANO Pavol Rusko. Robert Fico, ktorého Smer odvolanie Csákyho navrhol, obvinil vicepremiéra z ohrozovania národno-štátnych záujmov. Potvrdzuje to podľa neho aj oficiálny odhad Európskej komisie, podľa ktorého budeme v prvom roku členstva schopní čerpať nanajvýš 40 percent vyčlenených peňazí. Líder HZDS je presvedčený, že Smer svojou iniciatívou Csákyho zachránil. Ak by v parlamente nepresadil hlasovanie o dôvere, Csáky by padol do dvoch mesiacov.
"Byť na mieste Pála Csákyho, tak pánovi Ficovi podarujem veľký koňak za to, ako ho podporil. Ak politik padá vo vládnej koalícii, ak padá vo vlastnej strane, ak sa to s ním hýbe dole, tak nebudem robiť odrazovú plochu, pri ktorej sa musia zaňho postaviť, ale nechám ho, nech ide tým vlastným zošupom ďalej," vyhlásil Mečiar. Jeho slová nepriamo potvrdil podpredseda KDH Vladimír Palko, keď podotkol, že od vzniku Slovenska väčšinová vláda nehlasovala proti svojmu členovi, pretože by to viedlo k jej rozpadu. Zatiaľ čo Mečiar považuje hlasovanie o dôvere Csákymu za chybu, Palko ho označil za nezmyselné. Resty v príprave na čerpanie eurofondov vznikli za bývalej vlády, preto by podľa neho nebolo korektné hádzať všetko na Csákyho. KDH prekáža skôr jeho snaha presadiť antidiskriminačný zákon.
Národná rada rozhodovala o politickej budúcnosti podpredsedu vlády pre európsku integráciu v piatok. Vyslovenie nedôvery inicioval Smer, ktorý mu okrem prípravy na eurofondy vyčítal aj problémy v referendovej kampani. Pod návrh sa podpísali aj nezávislí z Ľudovej únie a komunisti. Tri vládne strany Csákyho priamo podporili, keď hlasovali proti, ANO sa zdržalo, aby tak dalo najavo svoje výhrady. Jeho predseda Rusko považuje hlasovanie proti vysloveniu nedôvery za zbytočne falošné. Poslanci HZDS pri hlasovaní neboli v sále.