Bratislava 21. júna (TASR) - Opozičná strana Smer návrhom na vyslovenie nedôvery vicepremiérovi Pálovi Csákymu v konečnom dôsledku podporila Csákyho, pretože vládna koalícia sa za neho musela postaviť. Uviedol to dnes šéf HZDS Vladimír Mečiar v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.
"Byť na mieste Pála Csákyho, tak pánovi Ficovi podarujem veľký koňak za to, ako ho podporil," povedal Mečiar v reakcii na vyjadrenia lídra Smeru Roberta Fica, že HZDS sa odchodom z hlasovania o nedôvere prihlásilo k vládnej politike. Za mylný označil záver, podľa ktorého ak hnutie nepodporilo opozíciu, podporilo vládu. "Ja nie som sympatizant Csákyho. On by bol vlastnou váhou v priebehu dvoch mesiacov padol," zdôraznil Mečiar.
Ďalší dvaja diskutujúci, predseda ANO Pavol Rusko a Vladimír Palko z KDH sa opäť nevyhli problémom, ktoré spôsobil návrh novely interrupčného zákona z dielne ANO. Palko zopakoval, že ak bude zákon schválený a nadobudne platnosť, vláda nebude môcť pokračovať v rovnakom zložení ako teraz. "Nie je to spor medzi ANO a KDH vo vládnej koalícii, pretože SMK a SDKÚ v tomto hovoria to isté," pripomenul. Vyjadril nádej, že tí, ktorí spôsobili problém, ešte zhodnotia svoj postoj a zásadným spôsobom môže ešte do hry vstúpiť prezident. "Tam ešte vidím isté brzdy v tom negatívnom procese, ktorý nastal," povedal Palko. Rusko v tejto súvislosti zopakoval, že ich strana nehovorila o nikoho odchode z koalície. Nemôže ale dopustiť, aby sa obmedzila sloboda ženy rozhodovať sama o sebe.
Fico zdôraznil, že interrupčný problém nie je pre ich stranu výzvou. "Najväčšou výzvou pre Smer v týchto týždňoch a mesiacoch je to, že je takmer 80-percentná nespokojnosť s vládou SR," vyhlásil s tým, že zlepšenie životnej úrovne obyvateľov je v nedohľadne. "Jediný recept, ktorý prichádza do úvahy, sú parlamentné voľby, ktoré by sa mohli konať presne v ten istý deň, keď sa budú konať aj voľby do Európskeho parlamentu," doplnil s tým, že nikto nemá záujem na destabilizácii do vstupu do únie 1. mája 2004.
Palko sa domnieva, že nech už kríza vo vládnej koalícii dopadne akokoľvek, Slovensko 1. mája vstúpi do EÚ. "Budúcnosť Slovenska nezávisí od stability jednej vlády," doplnil na záver.