gatív a "drobné" chyby, ktoré vznikli v súvislosti so zápisom žiakov na stredné školy sa riešia zo dňa na deň. Ako uviedol Tóth pre agentúru SITA, napriek tomu, že nejde o veľký problém, rezort sa bude situáciu ohľadom zápisov riešiť. Pre budúci rok uvažuje o vydaní takzvaného prenosného zápisného lístku. Rodič by ho uplatnil na jednej zo škôl, na ktoré sa jeho dieťa prihlásilo študovať. "Ak sa rozhodne pre inú školu, tak z prvej lístok vyzdvihne a podpíše prehlásenie, že stráca o ňu záujem, prenesie ho na druhú školu, o ktorú bude mať väčší záujem," vysvetlil Tóth.
Tóth zdôraznil, že zmena sa bude týkať len zápisného listu, ostatné "základné princípy, ktoré novela priniesla," zostanú. Štátny tajomník vidí prínos minuloročnej novely vyhlášky najmä v tom, že žiak má právo sa prihlásiť na dve školy. Ak mu obe ponúknu možnosť študovať, budú si môcť vybrať medzi nimi. Uprednostňovaní pritom budú tí, ktorí lepšie dopadnú v prijímacom konaní. Horší žiaci budú musieť chvíľu čakať. Túto šancu dvojitého prihlásenia využilo 55 tisíc deviatakov, čo je 80 percent zo všetkých žiakov, ktorí tento školský rok ukončia základné školy. Ak sa vyskytli problémy v Bratislavskom kraji, tak ide o malé percento z tohto celkového počtu. Podľa štátneho tajomníka je to prirodzené, že sa takéto chyby v novele vyskytli, pretože nikdy nič nemôže byť perfektne dokonalé.
Štátny tajomník si myslí, že kritika bratislavského Krajského úradu (KÚ) súvisí aj s tým, že úrady strácajú pole pôsobnosti a hľadajú si nové. "Ak však vznikol nejaký problémy, krajský úrad je tu na to, aby ho spolu s vyšším územným celkom (VÚC) vyriešil," dodal Tóth. KÚ v Bratislave dnes upozornil na evidenciu 355 viacnásobných zápisov, ktoré môžu niektorým bratislavským stredným školám spôsobiť existenčné problémy. Podľa Tótha je však problém v tom, že na niektoré odbory sa neprihlásil dostatočný počet žiakov a teraz im hrozí, že nenaplnia triedu. "treba však riešiť situáciu, prečo o tento odbor nebol väčší záujem," konštatoval štátny tajomník. Školstvo si nemôže dovoliť financovať paralelne dva študijné odbory, a preto triedy, kde bude len 17 žiakov by sa v rámci viacerých učňovských škôl mali spájať. To je podľa Tótha úloha krajských úradov a VÚC. Ako dodal, situácia v súvislosti s váhajúcimi rodičmi a ich deťmi sa prinajhoršom vyrieši 2. septembra, pretože žiak bude môcť zasadnúť len do jednej školskej lavice. Tóth zároveň pripomenul, že na vysokých školách takýto systém funguje už päť rokov a vedia ho