nevyužitého potenciálu, z ktorého by mohla krajina ťažiť v budúcnosti," uviedol na tlačovej besede o rokovaní Hospodárskej rady vlády SR (HRV) minister. Ako dodal, okrem lacnej pracovnej sily a nevyužitých priestorov, existuje v tejto oblasti výhoda logistiky pre finálnych producentov. "V akčnom rádiuse jeden tisíc kilometrov od Slovenska sa nachádza 17 krajín, čo je výhodné pre budúce trhy aj smerom na východ," vysvetlil Nemcsics.
Minister pochybuje, že Slovensko by sa mohlo uberať v budúcnosti smerom k agrárnemu sektoru, ak sa výrazne nezmenia podmienky na európskom alebo svetovom trhu. Sektor, kde si vie minister predstaviť uplatnenie tuzemských odborníkov, je high-technology. Rozvoj tohto sektora si však podľa neho vyžaduje dostatočné množstvo investícií a investorov, ktorí budú musieť do tejto oblasti prísť, aby stabilizovali pracovnú silu na Slovensku.
Programom dnešného rokovania HRV bol Návrh vízie hospodárskeho a sociálneho rozvoja SR do roku 2015, ktorú vypracovala Kancelária prezidenta SR, ako aj Vízia vývoja SR do roku 2020 od Slovenskej akadémie vied (SAV). "Oba materiály sú ďalším krokom k tomu, aby sme spracovali Národohospodársku stratégiu, po ktorej volá podnikateľský sektor a ktorá chýba k práci rezortov," skonštatoval minister. Spomínané materiály budú ešte predmetom spracovania na pôde SAV, aby z nich vznikol jednotný materiál, ktorý sa dostane na rokovanie HRV v septembri. "Bude mať už tézovitý charakter a bude slúžiť ako jedno z východísk na spracúvanie Národohospodárskej stratégie," doplnil Nemcsics.
"Vízia by mohla pomôcť vysvetliť občanom, čo im prinesú reformy v budúcnosti a dokedy si budú musieť ešte uťahovať opasky," zdôraznil prezident Rudolf Schuster. Podľa neho by mala vízia riešiť aj rozdiely v regionálnom rozvoji. "Snažíme sa víziou podporovať oblasti, ktoré majú šancu na úspech, a to prostredníctvom legislatívy a podporných opatrení," doplnil Nemcsics. Štát by mal podľa neho nastaviť podnikateľské prostredie tak, aby bolo znesiteľné rovnako pre podnikateľov ako aj pre zamestnancov.
Slovensko by malo mať podľa prezidenta v roku 2020 podstatne nižšiu nezamestnanosť, vyššie priemerné platy a verí aj vo zvýšenie dôchodkov. Podľa neho však SR stále nebude na úrovni Európskej únie, ale bude sa k nej približovať. "Závisí to však aj od nás, či budeme vedieť prijať vhodné opatrenia, získať investorov a vytvoriť podmienky pre rozvoj malého a stredného podnikania," uviedol
Predstavitelia HRV sa zaoberali aj stratégiou vstupu SR do Európskej menovej únie (EMÚ). Národná banka Slovenska (NBS) pritom podporuje čo najskorší vstup do menovej únie, krajina však pred tým musí spĺňať Maastrichtské kritériá. Kľúčovou otázkou pred vstupom bude zníženie fiškálneho deficitu pod úroveň troch percent HDP. NBS podporuje čo najrýchlejšiu realizáciu krokov na ozdravenie a konsolidáciu verejných financií a prijatie potrebných reforiem.