u pri integračnom procese, pretože ako prvá "otvorila brány štátom, ktoré boli nie vlastnou vinou vyčlenené za železnú oponu a na dlhé roky vylúčené zo žičlivého prostredia európskej demokracie". Zároveň poďakoval pred poslancami RE za jej pomoc Slovensku s reformou justičného systému, ako aj pri formovaní demokratických inštitútov a pri legislatívnych úpravách odrážajúcich politické, ekonomické a spoločenské zmeny.
Prezident ocenil aj podporu RE pri rozvoji demokracie na úrovni rodiacich sa lokálnych samospráv. Od nich podľa R. Schustera teraz Slovensko očakáva, že prispejú k nevyhnutnému prekonaniu priepastných regionálnych rozdielov, ktoré sa stávajú najväčšou príťažou dynamickejšieho hospodárskeho rozvoja štátu. Pripomenul rozdiely medzi bratislavským regiónom, ktorý dosahuje úroveň štátov Európskej únie (EÚ) a východným Slovenskom, ktoré "zápasí s dramatickou nezamestnanosťou, s migráciou obyvateľstva, či poklesom vzdelanostnej úrovne".
Prezident sa v prejave nevyhol ani často diskutovanému zákonu o zahraničných Maďaroch, pre ktorý sa narušili vzťahy Slovenska s Maďarskom. Ako uviedol R. Schuster, je mu ľúto, že obe krajiny doteraz nenašli spoločnú reč v tejto citlivej otázke. Podľa neho sú totiž v čase, kedy sa má zavŕšiť integračný proces desiatich kandidátskych krajín do Európskej únie (EÚ), dobré susedské vzťahy a cezhraničná spolupráca dôležitejšie než kedykoľvek predtým. Zároveň predpokladá, že poslanci PZ RE nebudú považovať za nenáležité, ak sa na Slovensku budú rešpektovať len tie zákony, ktoré sú v súlade so zákonodarstvom EÚ a slovenským zákonodarstvom. Prezident upozornil plénum, že v súvislosti s krajanským zákonom prijmú premiér i predseda Národnej rady SR vlastné stanoviská. "Ja v tejto chvíli nepoznám také prekážky, ktoré by mi bránili nepodporiť ich", vyhlásil R. Schuster.
Pred poslancami hovoril aj o situácii Rómov na Slovensku, ktorá stále zostáva terčom ich kritiky. Na základe vlastných skúseností z primátorovania v Košiciach konštatoval, že problémy tejto menšiny sa dajú riešiť jedine s aktívnym zapojením jej vlastných príslušníkov. "Právne povedomie a demokratické zmýšľanie dokonca aj u vzdelaných Rómov je príliš poznačené dlhotrvajúcim paternalistickým prístupom štátu k Rómom, takže sami potom nevedia narábať so svojimi právomocami," povedal R. Schuster. Uvítal preto iniciatívu fínskej prezidentky Tarji Halonenovej, na podnet ktorej sa RE sústredí na pozdvihnutie života rómskej populácie prostredníctvom Európskeho fóra Rómov. "Očakávam v tomto smere pre svoju krajinu značnú pomoc a úľavu," konštatoval.
Na záver prejavu prezident Schuster načrtol budúcnosť RE, ktorej pôvodný zámer - zjednotenie kontinentu - je takmer zavŕšený. Podľa prezidenta preto možno jej úlohu v budúcnosti prevezme EÚ. Ako zdôraznil, verí, že EÚ aj RE - ako európske inštitúcie budované na základe spoločných hodnôt, prehodnotia vzájomné vzťahy. Mali by podľa neho vytvoriť prostredie, kde si nebudú vzájomne konkurovať, ale sa dopĺňať.