rský vláda, hlava štátu sa domnieva, že aj slovenskí predstavitelia mohli byť v súvislosti so zákonom o zahraničných Maďaroch aktívnejší. Pokiaľ však nebude Slovensko poznať presné znenie novely krajanského zákona, nemalo by prijímať zásadné stanoviská, skonštatoval prezident na tlačovej besede po stretnutí s predstaviteľmi Rady Európy (RE). Ako zhodnotil dnešnú návštevu Štrasburgu, ústrednou témou všetkých rokovaní bol práve krajanský zákon. V rámci jednodňovej návštevy sa prezident stretol s predsedom Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) Petrom Schiederom, generálnym tajomníkom RE Walterom Schwimmerom a predstaviteľmi Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP).
Európski predstavitelia sa zaujímali aj o to, ako vláda rieši rómsku problematiku, pre ktorú je Slovensko európskymi inštitúciami často kritizované. Prezident sa v tejto súvislosti vrátil k správe Telo a duša, podľa ktorej sa na Slovensku uskutočňovali násilné sterilizácie Rómok. Ako zdôraznil Schuster, vláda v tomto smere robí všetky kroky, aby sa prípady objasnili a o záveroch vyšetrovania bude informovať aj európske inštitúcie. R. Schuster zároveň konštatoval, že riešenie situácie rómskej populácie sa musí stať predmetom medzinárodnej spolupráce. Ako konštatoval, rumunský prezident Ion Iliescu s jeho návrhom súhlasil a spolupráca v tejto oblasti funguje aj s Českou republikou.
V rámci dnešného programu sa slovenský prezident stretol aj s predsedom Európskeho súdu pre ľudské práva Luziusom Wildhaberom. Ten ubezpečil R. Schustera, že počet podnetov a sťažností na slovenské súdy za posledné obdobie klesol. Súvisí to aj s tým, že mnohé spory môže vyriešiť Ústavný súd SR. Návštevu v Štrasburgu dnes prezident ukončil prehliadkou historického centra a na záver dňa absolvuje ešte slávnostnú recepciu, podávanú na jeho počesť.