v ktorých nesplníme záväzky. Predseda rady, vicepremiér Pál Csáky, však nezvolal obvyklú tlačovú besedu a médiá informoval len krátkou písomnou tlačovou správou svojej kancelárie. Šéfka integračného výboru parlamentu Monika Beňová predpokladá, že Csáky sa obáva predstúpiť pred verejnosť pre pokračujúce nedostatky v prípravách na členstvo v Európskej únii (EÚ). "Je tam zjavne veľa nedorozumení, alebo veľa nedoriešených vecí a asi pán podpredseda vlády nechce ísť pred médiá s tým, že im povie, že ešte stále to nie je ujasnené a utrasené a nevieme ako to bude fungovať," povedala agentúre SITA po dnešnom rokovaní rady.
Beňová sa obáva, že do stanoveného termínu koncom augusta sa nepodarí prijať ani dostatok euroúradníkov. Ministri sa totiž zhodli, že ich platy by nemali dosahovať oznámených 60 tisíc až 70 tisíc korún mesačne, ale nanajvýš 25 tisíc Sk. To podľa Beňovej vyvolá dezilúziu u vážnych záujemcov, pretože konkurzy už boli vypísané za predchádzajúcich podmienok. Čerpanie z povstupových fondov ohrozuje podľa nej aj stále nevyjasnené spolufinancovanie. Obce a mestá nemajú peniaze a často ani majetok, ktorý by mohli založiť. Únia pritom vyžaduje peňažnú spoluúčasť a svoj príspevok vypláca až spätne po dokončení projektu. Ministerská rada dnes o tomto probléme nehovorila, na budúci týždeň sa mu bude venovať parlamentný integračný výbor, ktorý si pozval ministra financií.
Predsedníčka integračného výboru sa obáva aj pokračujúceho rezortizmu a slabej koordinácie, čo nám opakovane vyčíta EK. Rada vlády dnes poverila ministrov, aby vo svojich úradoch urobili audit a navrhli zmeny v záujme efektívnejšej práce. Podľa Beňovej mala audit robiť nezávislá inštitúcia a komplexne vyhodnotiť výsledky zo všetkých ministerstiev.