SME

Pred 57 rokmi sa začalo Slovenské národné povstanie

Bratislava 27. augusta (TASR) - Vyvrcholenie národnooslobodzovacieho boja na Slovensku počas druhej svetovej vojny - Slovenské národné povstanie si ...

Bratislava 27. augusta (TASR) - Vyvrcholenie národnooslobodzovacieho boja na Slovensku počas druhej svetovej vojny - Slovenské národné povstanie si pripomenieme už po 57. raz.

Priamemu vypuknutiu SNP predchádzala všeobecná situácia vo svete, charakterizovaná koncom tridsiatych rokov vytvorením antihitlerovskej koalície s cieľom odstrániť hitlerovský režim. Jej predstavitelia prijali program obnovenia Československej republiky. Podpísala sa dohoda o vytvorení Československej armády vo Francúzsku (október 1939), vznikla československá jednotka bojového letectva vo Veľkej Británii (júl 1940) a v Londýne sa ustanovila československá exilová vláda na čele s Edvardom Benešom. V júli 1941 ju oficiálne uznali Veľká Británia, ZSSR a USA. Vytvorenie ilegálnej Slovenskej národnej rady (SNR) v decembri 1943 s jej programom sformulovaným pod názvom Vianočná dohoda predpokladalo obnovu ČSR na základe rovnosti oboch národov. Za prvoradý cieľ Vianočná dohoda formulovala jednotný boj za odstránenie nacisticko-nemeckého diktátu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najpodstatnejšia časť slovenského antifašistického odboja sa vyformovala priamo na našom území do širokého odporu obyvateľov proti násiliu a hitlerovskej totalite. Ochota a schopnosť občanov vojnového slovenského štátu otvorene a so zbraňou v ruke sa postaviť proti režimu, ktorý porušoval ľudské práva, je historickým dôkazom toho, že občania Slovenska si už vtedy vážili zásady slobody a demokracie. Išlo o občiansky a demokratický odboj.

Do povstania sa na strednom Slovensku zapojila aj slovenská armáda. Dvadsiateho deviateho augusta 1944 po 15. hodine Vojenské ústredie vydalo rozkaz na najprísnejšiu bojovú pohotovosť vojenských posádok a večer, po rozhlasovom prejave generála Ferdinanda Čatloša, rozkaz na ozbrojený odpor proti nastupujúcim nemeckým okupačným jednotkám. Povstanie sa v krátkom čase rozšírilo na vyše tridsať vtedajších okresov s rozlohou asi 20.000 štvorcových kilometrov s približne milión 700 tisíc obyvateľmi a siahalo na východe po Levoču, Spišskú Novú Ves a Dobšinú, na západe po Žilinu, Bánovce nad Bebravou a Topoľčany. Na severe a na juhu sa povstalecké územie dotýkalo až štátnych hraníc.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé boje sa začali pri Žiline 29. augusta 1944, keď sa vojaci žilinskej posádky postavili na odpor. O deň neskôr, 30. augusta, na rozkaz podplukovníka generálneho štábu Jána Goliana povstalci ustúpili do Strečnianskej tiesňavy, kde mjr. Jozef Dobrovodský, povstalecký veliteľ žilinskej posádky, spolu s povstaleckým veliteľom martinskej posádky podplukovníkom Emilom Perkom a veliteľom 1. čs. partizánskej brigády Milana Rastislava Štefánika Petrom Alexejevičom Veličkom začal organizovať nové obranné postavenie. V prvých septembrových dňoch - i keď po strate pomerne veľkého územia - s výnimkou Ponitria sa podarilo stabilizovať povstaleckú obranu. Karpatsko-duklianska operácia sovietskej Červenej armády, ktorá sa začala 8. septembra 1944, prispela k tomu, že nemecké velenie muselo stiahnuť z východných častí Slovenska a zo severovýchodného úseku povstaleckého frontu úderné jednotky. Útok 18. SS divízie na juhu znamenal začiatok ofenzívy nemeckých okupačných vojsk, ktoré mali výraznú prevahu nad povstalcami, a vyvolal krízovú situáciu povstaleckej obrany: 22. októbra padla Detva, 26. Zvolen a 27. októbra Banská Bystrica. Obrana povstaleckého územia sa skončila.

SkryťVypnúť reklamu

Po dva mesiace sa proti nemeckej presile bránilo 60.000 vojakov armády a 18.000 partizánov, spolu so Slovákmi aj príslušníci 30 národov a národností Európy, Ameriky a Austrálie. Udržanie povstaleckého územia počas tohto obdobia v tyle sovietsko-nemeckého frontu, rozsah, dĺžka a vojenský význam povstania ho zaraďujú k najvýznamnejším antifašistickým vystúpeniam. Slovenské národné povstanie sa tak stalo jednou z kľúčových udalostí slovenských dejín. Ani rôznorodosť výkladov SNP, vyplývajúca z niektorých rôznych pohľadov historikov, nemôže ovplyvniť či spochybniť jeho základný a prvoradý význam v dejinách Slovenska ako celonárodnej pokrokovej tradície.

Poslaním každoročných spomienok je pripomenúť si národnooslobodzovací boj slovenského ľudu koncom druhej svetovej vojny a zvýrazniť odkaz pre dnešok s dôrazom na mladú generáciu, aby prijímala toto obdobie ako významný čin slovenského národa v boji za svoju slobodu, demokraciu a identitu, ako aj za kladné zviditeľnenie sa vo svete.

SkryťVypnúť reklamu

V septembri 1992 Slovenská národná rada vyhlásila 29. august za deň štátneho sviatku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 097
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 117
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 196
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 074
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 034
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 455
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu