avol Hrušovský, ktorý zdôraznil, že parlament splní všetky náležitosti, ktoré pre petíciu s vyše stotisíc podpismi predpisuje rokovací poriadok NR SR.
Keďže petícia obsahuje vyše 100 000 podpisov, po ich preskúmaní a prerokovaní petície v príslušnom výbore by sa ňou malo podľa rokovacieho poriadku zaoberať aj plénum. Podpisová akcia sa začala pred necelými tromi týždňami a aktivistky v nej chcú pokračovať aj ďalej. Zákaz interrupcií nie je podľa nich riešením a jediným osvedčeným spôsobom minimalizácie interrupcií je osveta, zodpovedná sexuálna výchova a bezplatný prístup ku kvalitnej antikoncepcii. V parlamente je už aj petícia s opačným cieľom s takmer 20 000 odtlačkami prstov, ktorú odovzdali P. Hrušovskému minulý týždeň aktivisti organizácie Fórum života.
Anna Ghannamová z hnutia Urobme to! zdôraznila, že počet vykonaných prerušení tehotenstva sa na Slovensku za posledných 12 rokov znížil o 67 percent. Dodala tiež, že podľa štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) počet usmrtených podhodených novorodencov stúpol v Poľsku po zákaze interrupcií o 200 percent. Každých päť minút zomrie na svete žena na následky nelegálnej interrupcie, dodala. Predstaviteľky ženských hnutí, ktoré iniciovali spomínanú petíciu, vyzývajú v tejto súvislosti politikov, aby otázka interrupcií prestala byť predmetom politických sporov a zároveň odmietajú skresľovanie faktov v súčasnej diskusii. Odborný výklad a občiansky prístup je často podľa nich nahrádzaný teologickým prístupom.
Proti porovnávaniu možnosti vykonať interrupciu v prípade geneticky poškodeného plodu s niektorými fašistickými metódami protestovala Oľga Pietruchová z občianskeho združenia Možnosť voľby. Označila takéto porovnávanie za "demagógiu hrubého zrna“ a zdôraznila, že žiaden fašistický štát neuznával princíp slobodnej voľby, o ktorý im ide. Kritizovala aj situáciu okolo prerokúvania novely v parlamente. Podľa Pietruchovej celá situácia smeruje k taktizovaniu a presunutiu rokovania na september, kedy bude na návšteve Slovenska pápež Ján Pavol II.
sy;xd;fa