Bratislava 25. júna (TASR) - K trestom za zlé známky na vysvedčení sa podľa prieskumov priznáva asi 30 percent detí. Psychológovia varujú, že bitka a neprimerané telesné či psychické tresty môžu zapríčiniť vážnu ujmu na zdraví dieťaťa.
Zlé známky vedú deti k útekom z domova. Skôr, ako sa deti rozhodnú pre takéto extrémne riešenie, obracajú sa na detské linky dôvery alebo kamarátov. Väčšinou volajú nie v deň, keď dostávajú vysvedčenia, ale predtým a žiadajú o radu ako stlmiť hnev rodičov.
Strach a stres zo zlých známok na vysvedčení býva aj príčinou samovrážd. Podľa policajných štatistík došlo v minulom roku na Slovensku k 13 detským samovraždám, čo je o 14 menej ako v roku 2001. Napriek tomu, že nie všetky súvisia s vysvedčeniami, k ich eliminácii prispieva aj pokles napätia v rodinách pri prijímaní študijných výsledkov. Zmierniť napätie pomáha komunikácia medzi rodičmi, deťmi a pedagogickými pracovníkmi.
Rodičia by si mali uvedomiť, na čo ich dieťa má a komunikovať o jeho problémoch. Keďže doklad o zvládnutí školského roka odzrkadľuje celoročnú prácu, nemali by zabúdať na odmenu. Tou môže byť aj slovná pochvala.